Na hlavný obsah

Nový variant koronavírusu z Juhoafrickej republiky dostal meno omikron

Podľa WHO variant vyvoláva znepokojenie.

Nový variant koronavírusu z Juhoafrickej republiky dostal meno omikron
Foto: TASR/AP

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v piatok (26. 11.) označila novoobjavený variant koronavírusu B.1.1.529 za „variant vyvolávajúci znepokojenie“ a premenovala ho na omikron, teda podľa pätnásteho písmena gréckej abecedy. Informovala o tom agentúra AFP.

„Na základe predložených dôkazov svedčiacich o neblahej zmene v epidemiológii COVID-19, WHO označila B.1.1.529 za variant vyvolávajúci obavy s názvom omikron,“ uviedla organizácia v tlačovej správe.

WHO ďalej spresnila, že prvá známa potvrdená infekcia variantom omikron pochádza zo vzorky odobratej 9. novembra v Juhoafrickej republike.

Svetová zdravotnícka organizácia ľuďom opätovne odporučila, aby prijali opatrenia na zníženie rizika ochorenia vrátane nosenia rúšok, zvýšenej hygieny rúk a fyzických rozostupov.

Okrem toho WHO pripomína potrebu lepšieho vetrania vnútorných priestorov a vyhýbanie sa preplneným priestorom. Organizácia v neposlednom rade odporučila očkovanie schválenými vakcínami.

Niektoré štáty v piatok oznámili obmedzenie ciest z Juhoafrickej republiky. Hovorca WHO Christian Lindmeier však v mene organizácie odporučil prijímať vedecky fundované opatrenia. Zdôraznil, že voči obmedzeniam cestovania existujú výhrady.

Juhoafrický minister zdravotníctva Joe Phaahla označil obmedzenie cestovania za neopodstatnené. Doteraz podľa neho nie je jasné, či je nový variant nákazlivejší ako iný.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet