Na hlavný obsah

Pfizer poskytne zadarmo licenciu na liek proti covidu

Liečba by mohla byť dostupná pre viac ako polovicu svetovej populácie.

Pfizer poskytne zadarmo licenciu na liek proti covidu
Na snímke logo spoločnosti Pfizer v americkom Grotone. Foto: TASR

Americká farmaceutická spoločnosť Pfizer podpísala dohodu o tom, že umožní iným výrobcom liekov vo svete bez licenčných poplatkov vyrábať jej tabletku proti ochoreniu covid-19. Znamená to, že liečba ochorenia by mohla byť dostupná pre viac ako polovicu svetovej populácie.

Firma Pfizer vo vyhlásení v utorok (16. 11.) uviedla, že poskytne licenciu na svoje antivirotikum medzinárodnej organizácii Medicines Patent Pool podporovanej Organizáciou Spojených národov (OSN). To umožní výrobcom generických (nechránených patentom) liekov produkovať antivirotikum v 95 štátoch, v ktorých žije približne 53 percent obyvateľstva sveta.

Dohoda sa však netýka niektorých veľkých krajín, ktoré pandémia koronavírusu ničivo zasiahla. Napríklad, brazílska farmaceutická firma by mohla získať licenciu na výrobu lieku na export do iných štátov, ale nemohla by liek firmy Pfizer genericky vyrábať pre brazílsky trh.

Zdravotnícki predstavitelia napriek tomu tvrdia, že dohoda so spoločnosťou Pfizer by mohla pomôcť k rýchlejšiemu ukončeniu pandémie.

Na základe dohody nebude Pfizer dostávať licenčné poplatky za predaj lieku proti ochoreniu covid-19 v nízkopríjmových krajinách dovtedy, kým Svetová zdravotnícka organizácia bude považovať šírenie ochorenia covid-19 za pandémiu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet