Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Poslanci schválili reformu nemocníc

Návrh prešiel aj bez hlasov hnutia Sme rodina.

Poslanci schválili reformu nemocníc
Na ilustračnej snímke parlamentná schôdza. Foto: TASR

Poslanci Národnej rady (NR) SR schválili optimalizáciu siete nemocníc, s ktorou prišiel minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nom. OĽANO). Za reformu hlasovalo 76 zo 146 prítomných poslancov, návrh zákona prešiel napriek tomu, že ho nepodporilo koaličné hnutie Sme rodina. Proti bolo 68 zákonodarcov.

Proti reforme hlasovali poslanci koaličného hnutia Sme rodina. Jeho predseda Boris Kollár už skôr v utorok (14. 12.) avizoval, že poslanecký klub návrh reformy nepodporí, keďže podľa Kollára ministerstvo zdravotníctva nevypočulo ľudí z regiónov a nezapracovalo do návrhu požiadavky Memoranda za lepšie zdravotníctvo.

Optimalizácia má priniesť skvalitnenie starostlivosti

Prvé reálne zmeny v praxi by mali ľudia pocítiť v nemocniciach v roku 2024. Podľa rezortu zdravotníctva ide o najväčšiu reformu za posledných 17 rokov. Priniesť by mala menej zbytočných úmrtí, viac zachránených životov, kvalitnejšie podmienky na prácu zdravotníkom a ich zastabilizovanie.

Úrovne nemocníc, programov a medicínskych služieb budú po novom rozdelené do kategórií a označené ako V. úroveň, IV. úroveň, III. úroveň, II. úroveň a I. úroveň. Pričom V. úroveň predstavuje najvyššiu a I. najnižšiu úroveň.

V zmysle novely rezort zdravotníctva kategorizáciou ustanoví programový profil pre každú úroveň, spôsob určenia medicínskej služby a zoznam služieb, pre každú službu by mal stanoviť zaradenie do medicínskeho programu, ale aj úroveň medicínskej služby a označenie, či je povinná, nepovinná alebo doplnková.

Rezort tiež ustanoví indikátory kvality pre ústavnú starostlivosť a ich cieľové hodnoty, ako aj časovú dostupnosť. „Časová dostupnosť ústavnej starostlivosti sa nesmie stanoviť pre neodkladnú zdravotnú starostlivosť,“ píše sa ďalej v zákone.

Sieť sa bude tvoriť na základe viacerých podmienok

Podmienky pre tvorbu siete nemocníc majú byť ich geografická dostupnosť, počet poistencov v spádovom území nemocnice a minimálny počet lôžok. Napríklad pri V. úrovni má mať najmenej 90 percent poistencov čas dojazdu do nemocnice do 300 minút a najviac 1,5 percenta poistencov nad 350 minút.

Počet poistencov v spádovom území nemocnice tejto úrovne má byť najmenej 5 000 000. Pri III. úrovni má mať väčšina poistencov čas dojazdu do nemocnice do 60 minút a minimum nad 90 minút. Počet poistencov v spádovom území v tejto úrovni má byť najmenej 450 000 poistencov, najviac 900 000.

Legislatíva stanovuje aj sankcie pri nespĺňaní podmienok, ak nedôjde včas k odstráneniu nesúladu. Stanovuje tiež povinnosti zdravotnej poisťovne, ktorá bude musieť rezortu zdravotníctva pravidelne zasielať údaje o spotrebe ústavnej starostlivosti za každého poistenca.

V prechodných ustanoveniach pribudlo, že vláda SR nesmie neprimerane zmeniť počet lôžok stanovených v nariadení vlády. Od 1. januára 2022 do 31. decembra 2030 má byť stanovené, že minimálny počet lôžok sa nesmie zmeniť o viac ako 1000 za rok.

„Zmena počtu lôžok musí zohľadňovať dostupnosť ambulantnej zdravotnej starostlivosti a dostupnosť ústavnej starostlivosti v spádovom území nemocnice,“ píše sa v schválených materiáloch. Nemalo by tak dôjsť k reprofilizácii akútnych lôžok predtým, než reálne dôjde k zvýšeniu kapacity v ambulantnej sfére.

Nepríde k rušeniu nemocníc, tvrdí rezort

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) viackrát zdôraznilo, že sa žiadna nemocnica rušiť nebude. Lôžka, ktoré pred pandémiou zostávali nevyužité, sa budú transformovať v horizonte niekoľkých rokov na základe analýz a dát na iný typ starostlivosti, ktorá mnohým pacientom chýba, a preto sa ťažko vracajú do svojho normálneho života.

Lekári, sestry a ďalší zdravotnícki pracovníci budú podľa rezortu pracovať vďaka reforme s novými prístrojmi vo väčších tímoch, kde budú lepšie vedieť zvládať zdravotné komplikácie pacienta.

Optimalizácia siete nemocníc je súčasťou rozsiahlejšieho balíka reforiem, ktoré budú nasledovať. Sú na ňu naviazané historicky najväčšie investičné prostriedky vo výške jednej miliardy eur.

Heger: Reforma nemocníc je darom pre občanov

Predseda vlády Eduard Heger (OĽANO) sa poďakoval všetkým poslancom, ktorí zahlasovali za reformu nemocníc. „Po 17 rokoch je optimalizácia siete nemocníc veľkým darom pre občanov od vlády a parlamentu,“ povedal premiér.

Podľa neho je reforma zdravotníctva „poctivý plán spájania síl.“ Rezort zdravotníctva, ako uviedol, na reforme spolupracoval regiónmi i poslancami. Minister zdravotníctva Lengvarský skonštatoval, že schválenie reformy je len začiatok a začnú sa stavať nové nemocnice, rekonštruovať existujúce či vytvárať nové typy pracovísk a ambulancií. „Dôležité bude aj personálne podporiť naše zdravotníctvo,“ uzavrel minister.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko