Na hlavný obsah

Pre pandémiu covidu vzrástol v roku 2020 počet obetí malárie

Najhorší možný scenár sa podarilo odvrátiť.

Pre pandémiu covidu vzrástol v roku 2020 počet obetí malárie
Na snímke z 24. apríla 2020 pracovník v ochrannom odeve plní miestnym obyvateľom fľaše bylinkovým čajom. Foto: TASR

V dôsledku koronavírusovej pandémie došlo k narušeniu systémov zdravotnej starostlivosti, čo viedlo k výraznému nárastu úmrtí na maláriu. Vo svojej výročnej správe o malárii to v pondelok (6. 12.) uviedla Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), podľa ktorej sa však najhorší možný scenár podarilo odvrátiť.

Malária vlani zabila vo svete viac ako 627 000 ľudí, prevažne malých detí v najchudobnejších častiach Afriky, vyplýva zo správy. To je výrazne viac než 224 000 potvrdených úmrtí, ktoré si v Afrike od začiatku pandémie vyžiadalo ochorenie COVID-19, informuje agentúra Reuters.

Podľa údajov WHO zomrelo v roku 2020 vo svete o 69 000 viac ľudí chorých na maláriu ako v predchádzajúcom roku. Približne dve tretiny týchto úmrtí spôsobili obmedzenia prijaté počas pandémie, ktoré prerušili poskytovanie prevencie, diagnostiky a liečby tejto infekčnej choroby prenášanej komármi.

Očkovacia látka

Subsaharská Afrika vďaka pokračujúcemu boju napriek ťažkostiam v spojitosti s koronavírusom v roku 2020 nezaznamenala možný scenár, ktorým bol dvojnásobný počet obetí malárie, uvádza WHO. Namiesto toho sa počet úmrtí v regióne podľa údajov WHO zvýšil o 12 percent v porovnaní s rokom 2019.

Riaditeľ programu WHO na boj proti malárii Pedro Alonso uviedol, že vďaka bezodkladnému a náročnému úsiliu tak môže organizácia tvrdiť, že „sa podarilo svetu odvrátiť najhorší možný scenár úmrtí na maláriu“.

WHO v októbri odobrila na rozsiahle použitie jedinú schválenú očkovaciu látku proti malárii. Rozhodnutie nasledovalo po vyhodnotení pilotného programu zavedeného od roku 2019 v Ghane, Keni a Malawi, kde boli podané viac ako dva milióny dávok známej aj pod názvom Mosquirix. Túto očkovaciu látku prvýkrát vyrobila farmaceutická spoločnosť GlaxoSmithKline (GSK) v roku 1987.

Vakcína by mala byť podávaná deťom v subsaharskej Afrike i v ďalších oblastiach so stredným až vysokým rizikom šírenia malárie.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet