Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Slovak Lines potvrdil, že sa nedohodol s Arrivou

Pomôcť mal pri subdodávke služieb.

Slovak Lines potvrdil, že sa nedohodol s Arrivou
Autobusy Slovak Lines na autobusovej stanici v Bratislave. Foto: RTVS

Dopravca Slovak Lines potvrdil, že medzi ním a novým autobusovým regionálnym dopravcom v Bratislavskom kraji Arrivou nedošlo k dohode na spolupráci pri subdodávke služieb. Zdôvodnil to navrhovanými podmienkami a garanciami.

„Tie nám neumožňujú poskytovať pre cestujúcich kvalitné dopravné služby a prevádzkovať novú autobusovú stanicu tak, aby sme zabezpečili ekonomickú udržateľnosť a stabilitu bez rizika vytvárania dlhodobej straty spoločnosti Slovak Lines,“ uviedol pre TASR hovorca Slovak Lines Štefan Bako.

To, že sa nový regionálny autobusový dopravca v Bratislavskom kraji s bývalým dopravcom na spolupráci formou subdodávky nakoniec nedohodli, potvrdili pred pár dňami aj z Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) s tým, že Arriva bude teda musieť čo najskôr zabezpečiť obslužnosť kraja vlastnými silami.

Výpadok spojov najmä v okolí Pezinka a Senca

Podiel vypravených spojov v regionálnej autobusovej doprave v kraji je v súčasnosti približne 75 percent, v oblasti Malaciek sa už blíži k 90 percentám. „Nedostatok spojov stále jazdí v okresoch Pezinok a Senec,“ poznamenal Feik.

Predseda BSK Juraj Droba pritom už 3. decembra oznámil, že nový a aj bývalý dopravca sa dohodli na spolupráci formou subdodávky. Arriva mala naďalej zostať dopravcom poskytujúcim služby pre samosprávny kraj. Slovak Lines mal formou subdodávky poskytovať svoje kapacity na vybraných linkách.

Arriva, ktorá od polovice novembra prevádzkuje prímestskú dopravu v Bratislavskom kraji, má totiž pre nedostatok vodičov problém s výpadkami spojov, a to najmä v okolí Pezinka a Senca. Arriva a Slovak Lines však boli 3. decembra pri potvrdení informácie o dohode zdržanliví, obaja upozornili, že ešte nie je medzi nimi podpísaná zmluva.

Arrivu čakajú sankcie

Droba, ktorý očakával citeľné zlepšenie prímestskej dopravy do Vianoc, naďalej trvá na sankciách za výpadky spojov, ktoré kraj už ráta rádovo v státisícoch eur. Počítadlo pokút sa podľa šéfa BSK zastaví vtedy, keď Arriva začne poskytovať 95 a viac percent svojich služieb.

Nový dopravca od začiatku deklaruje, že problém sa snaží vyriešiť. Nových vodičov chce prilákať aj na vysoký náborový príspevok. Šoférov zháňa i v zahraničí. Podpísal dohodu aj s vodičmi mikrobusov, ktorí vypomáhajú s vykrytím niektorých spojov v kraji.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny