Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Slovensko nakúpi ďalšie lieky proti covidu

Cieľom je znížiť hospitalizácie.

Slovensko nakúpi ďalšie lieky proti covidu
Experimentálny liek Paxlovid od americkej spoločnosti Pfizer. Foto: TASR/AP

Na liečbu ochorenia COVID-19 Slovensko nakúpi ďalšie lieky, a to konkrétne liek Paxlovid. Nákup schválila vláda v stredu (22. 12.) v súvislosti s kritickým vývojom pandémie v krajine.

„Vzhľadom na aktuálny vývoj pandémie ochorenia COVID-19 je nevyhnutné zabezpečiť pre potreby občanov Slovenskej republiky dostupnosť všetkých najnovších možností liečby ochorenia COVID-19 v adekvátnych množstvách na základe dátových analýz v čo najkratšom čase,“ uviedlo ministerstvo zdravotníctva.

Podľa štúdie antivirotikum Paxlovid v porovnaní s placebo výrazne znížilo riziko hospitalizácie alebo smrti o 89 % u nehospitalizovaných dospelých osôb z rizikových skupín s covidom, ktorým podali liek do troch dní od momentu, ako sa objavili príznaky.

Na Slovensko by malo prísť 32 100 balení tohto lieku, k dispozícii by mal byť v priebehu mesiacov január, február a marec 2022.

„Je nevyhnutné z hľadiska ochrany verejného zdravia občanov SR zaistiť akceleráciu dodávok liekov s obsahom liečiv zaradených do skupiny priamo pôsobiacich antivirotík pre perorálne podanie na liečbu ochorenia COVID-19,“ píše rezort v predloženom materiáli.

Z tohto dôvodu vláda schválila zrušenie nákupu 35 000 balení lieku Lagevrio s účinnou látkou molnupiravir na liečbu ochorenia COVID-19 na základe výsledkov spoločného obstarávania Európskej komisie, ktorý schválila uznesením vlády Slovenskej republiky.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko