Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Breivik je rovnako nebezpečný ako v roku 2011, tvrdí súdna psychiatrička

Terorista žiada o podmienečné prepustenie.

Breivik je rovnako nebezpečný ako v roku 2011, tvrdí súdna psychiatrička
Anders Behring Breivik. Foto: TASR

Súdom priradená psychiatrička v stredu (19. 1.) vyhlásila, že nórsky terorista Anders Breivik je rovnako nebezpečný ako v roku 2011, keď zavraždil 77 ľudí. Informovala o tom v stredu (19. 1.) tlačová agentúra AFP.

Breivika (42) odsúdili v roku 2012 na 21 rokov za mrežami. Tento verdikt môže byť predlžovaný dovtedy, kým bude muž považovaný za hrozbu pre spoločnosť.

Samotný terorista trvá na tom, že sa „dištancuje od násilia“ a chce byť podmienečne prepustený po odpykaní si súdom nariadených minimálne desiatich rokov.

Svedectvo psychiatričky sa považuje za kľúčové

„Riziko možných budúcich násilných činov sa nezmenilo od rokov 2012-2013, keď som robila svoje prvé hodnotenia,“ povedala psychiatrička Randi Rosenqvistová pri príležitosti Breivikovho podmienečného prepustenia, pričom dodala, že riziko je „vysoké“.

„Stále trpí vysokým stupňom asociálnych, teatrálnych a narcistických porúch. Zároveň uňho absolútne chýba empatia,“ uviedla Rosenqvistová na súde v juhonórskom regióne Telemark.

Rosenqvistová sa vyjadrila v druhý deň pojednávaní, ktoré sa z bezpečnostných dôvodov konajú v telocvični väznice v meste Skien, kde je Breivik od roku 2011 väznený.

Svedectvo Rosenqvistovej, jedinej psychiatričky povolanej na pojednávanie o podmienečnom prepustení Breivika, sa považuje za kľúčové pri určovaní, či bude terorista podmienečne prepustený. Väčšina expertov to považuje za veľmi nepravdepodobné.

Rosenqvistová ďalej vyhlásila, že Breivik by mal v prípade prepustenia „veľmi malú šancu na fungovanie“ v spoločnosti.

„Nenaplnil by svoje očakávania veľkosti. Prepadol by sa cez trhliny v nórskej spoločnosti, a to by mohlo spustiť (jeho) nové plány na agresiu,“ povedala nórska psychiatrička.

Zotrvanie vo väzbe žiada aj prokuratúra

Breivik bol odsúdený v roku 2012 a o podmienečné prepustenie mohol požiadať po prvý raz po desiatich rokoch – táto minimálna lehota uplynula vlani 5. júna. Jeho zotrvanie vo väzbe však žiada i prokuratúra.

Nie je to po prvý raz, keď sa Breivik rozhodol využiť právo zmeniť svoj trest. Pred štyrmi rokmi prehral súd, keď tvrdil, že podmienky jeho väzby sú neľudské. Nórsko pritom patrí medzi krajiny s najhumánnejšími podmienkami vo väzeniach.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet