Na Slovensku potvrdili laboratóriá sekvenáciou pozitívnych vzoriek 73 nových prípadov infekcie koronavírusovým variantom omikron. Dohromady ich evidujú 127. Oznámil to v stredu (19. 1.) minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nom. OĽANO) s tým, že tieto údaje indikujú nástup ďalšej vlny pandémie covidu.
Koncom roka mal omikron zastúpenie 2 %, počas prvého januárového týždňa to bolo 13 % a v nasledujúcom týždni 30 %, spresnil šéf Inštitútu zdravotníckych analýz (IZA) Matej Mišík.
Dodal, že v 15 slovenských okresoch je týždenný nárast prípadov ochorenia vyšší ako 50 %. „Vidíme nárast pozitivity PCR aj antigénových testov,“ uviedol Mišík s tým, že počet hospitalizovaných pacientov za týždeň klesol o 18 % (aktuálne ich je v nemocniciach 1 643).
„Aktuálne do nemocníc prijímame približne 100 ľudí denne, z ktorých 80 % tvoria nezaočkovaní,“ pokračoval Mišík – 3 854 pacientov bolo neočkovaných, očkovaných bolo 1 015. Znižuje sa tiež počet výjazdov vozidiel záchrannej zdravotnej služby.
Povinné očkovanie a skrátenie karantény
Minister Lengvarský zopakoval, že podporuje povinné očkovanie. Podľa neho by sa malo zaviesť aspoň „pri vybraných skupinách“ – senioroch či kritickej infraštruktúre. Uviedol, že sa analyzovali možnosti, ako vymáhať takéto opatrenie, podrobnosti však neprezradil.
V stredu sa proti povinnému očkovaniu vyslovil aj minister hospodárstva Richard Sulík (SaS). Znamenalo by to podľa neho zvýšenie korupcie. Minister financií a expremiér Igor Matovič (OĽANO) poznamenal, že cesta povinného očkovania pre Slovensko „už asi nemá zmysel“ a nie je to témou dňa. Je však ochotný diskutovať o očkovaní starších ľudí, ktorí sú rizikovými pacientmi.
Karanténa sa podľa Lengvarského bude skracovať z terajších 10 dní na päť až vtedy, keď začnú vypadávať dôležité skupiny zamestnancov. „Viac sa môže skrátiť u očkovaných než u neočkovaných,“ pripustil.