Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Robertu Metsolovú do EP zvolili až na tretí pokus, teraz mu bude predsedať

Politike sa venovala už počas štúdií.

Robertu Metsolovú do EP zvolili až na tretí pokus, teraz mu bude predsedať
Na snímke nová predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsolová. Foto: TASR

Za novú predsedníčku Európskeho parlamentu (EP) zvolili poslanci v utorok (18. 1.) podľa očakávania maltskú europoslankyňu Robertu Metsolovú.Stala sa tak najmladšou predsedníčkou v histórii Európskeho parlamentu. Metsolová práve v deň svojho zvolenia oslávila 43. narodeniny.

Roberta Tedesco Triccasová sa narodila 18. januára 1979 v prímorskom mestečku Saint Julian’s na Malte. Na Maltskej univerzite (L-Universita ta Malta) v meste Msida vyštudovala právo.

Politicky aktívna bola už počas štúdia

V štúdiu pokračovala na College of Europe v belgickom meste Bruggy. Už počas štúdií bola politicky aktívna, keď pôsobila ako generálna tajomníčka organizácie Európski demokratickí študenti.

Pred zvolením do Európskeho parlamentu pôsobila ako právnička špecializujúca sa na európske právo. Pracovala ako atašé pre právnu a justičnú spoluprácu a vedúca oddelenia pre spravodlivosť a vnútorné veci pri Stálom zastúpení Malty pri Európskej únii a ako právna poradkyňa v Európskej službe pre vonkajšiu činnosť (EEAS).

O kreslo v zákonodarnom zbore Európskej únie sa neúspešne uchádzala už v rokoch 2004 a 2009. V tomto roku sa spolu so svojím fínskym manželom Ukkom Metsolom stali prvým kandidujúcim manželským párom z rôznych krajín.

Avšak, až tretí pokus v roku 2013 bol úspešný. Do EP sa dostala ako jedna z prvých maltských žien.

Do európskeho zákonodarného zboru bola opäť zvolená aj v rokoch 2014 a 2019. V novembri 2020 sa stala prvou podpredsedníčkou EP a po smrti Davida Sassoliho prevzala 11. januára 2022 – v súlade s vnútorným poriadkom – funkciu dočasnej predsedníčky Európskeho parlamentu.

Bola považovaná za favoritku

Roberta Metsolová ako kandidátka Európskej ľudovej strany (EPP), najväčšej politickej frakcie v europarlamente, bola považovaná za favoritku volieb predsedu EP.

Ešte vlani v októbri získala dôveru väčšiny poslancov z frakcie ľudovcov a stala sa tak oficiálnou kandidátkou na tento post. „Budem tvrdo pracovať na budovaní mostov pri pretláčaní dôležitej legislatívy a približovaní rozhodovania bližšie k ľuďom v členských štátoch,“ povedala maltská europoslankyňa po svojom zvolení.

Metsolová je nielen političkou, ale aj matkou

Matka štyroch synov Roberta Metsolová sa stala najmladšou predsedníčkou v dejinách Európskeho parlamentu a len jeho treťou predsedníčkou v histórii.

Prvýkrát v histórii Európskej únie budú jej dve kľúčové inštitúcie – Európsku komisiu aj Európsky parlament – viesť ženy. Šéfkou Európskej komisie je v súčasnosti Ursula von der Leyenová.

Poslednou ženskou šéfkou europarlamentu bola francúzska europoslankyňa Nicole Fontaineová, tiež z frakcie ľudovcov, ktorej mandát sa skončil v januári 2002.

Pred ňou stála na čele Európskeho parlamentu Francúzka Simone Veilová, a to v rokoch 1979 až 1982.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet