Na hlavný obsah

Po Macronovi aj Scholz odmietol absolvovať ruský PCR test

Podstúpil test prinesený z Berlína.

Po Macronovi aj Scholz odmietol absolvovať ruský PCR test
Nemecký kancelár Olaf Scholz pred odletom do Ruska. Foto: SITA/AP

Nemecký kancelár Olaf Scholz, ktorý v utorok (15. 2.) dopoludnia pristál v Moskve, odmietol absolvovať ruský PCR test na nový koronavírus, ktorého výsledok musí predložiť pred stretnutím so šéfom Kremľa Vladimirom Putinom.

Namiesto toho sa rozhodol, že u lekárky na nemeckom veľvyslanectve v Moskve podstúpi test prinesený z Berlína. Ako uviedli zdroje z okolia kancelára, predstaviteľov ruských zdravotníckych úradov prizvali, aby sa takisto zúčastnili na jeho testovaní.

Samotný Scholz, ako aj celá jeho delegácia a novinári, ktorí s ním do Ruska pricestovali (dovedna viac ako 50 osôb), museli ešte pred odchodom z Nemecka predložiť negatívne výsledky až troch PCR testov na covid.

Kancelár Scholz bude v utorok viesť s Putinom niekoľkohodinové rokovania za zavretými dverami zamerané na zmiernenie krízy na ukrajinských hraniciach. Následne sa očakáva spoločná tlačová konferencia oboch politikov.

Nebol prvý

Absolvovanie PCR testu v Rusku pred niekoľkými dňami odmietol aj francúzsky prezident Emmanuel Macron. Ako vtedy uviedli pre agentúru Reuters nemenované zdroje, Macron údajne nechcel, aby Moskva získala jeho DNA.

Tento krok spôsobil, že Putin a Macron počas rokovaní, ktoré sa konali pred týždňom v pondelok (7. 2.), sedeli na opačných koncoch šesť metrov dlhého stola. Takisto na tlačovej konferencii boli ich rečnícke pulty od seba vzdialené na niekoľko metrov.

Spojené štáty v uplynulých dňoch opakovane varovali pred možným bezprostredným útokom Ruska na Ukrajinu. Moskva tieto tvrdenia odmieta a opakuje, že Západ len šíri paniku.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet