Boj proti praniu špinavých peňazí by mohol byt efektívnejší. Štát si to sľubuje od takzvaného Centrálneho registra účtov, ktorý schválil parlament. Vybrané inštitúcie budú mať k dispozícii niektoré bankové údaje o ľuďoch a firmách.
Nová databáza by mala obsahovať základné údaje o bankových účtoch, bezpečnostných schránkach, ich majiteľoch, disponentoch, a konečných užívateľoch výhod. Aktualizovať sa budú denne.
Pozrite si celú reportáž RTVS:
Ministerstvo vnútra pôvodne zvažovalo, že by sa v registri zaznamenávali aj zostatky a pohyby na bankových účtoch. Po vlne kritiky od toho upustilo.
„Údaje v registri sa sprístupnia len pre bezpečnostné, spravodajské a finančné orgány. Tieto orgány môžu už v súčasnosti získavať od bánk údaje tvoriace bankové tajomstvo v plnom rozsahu. Čiže v tomto smere sa nijako nerozširuje okruh údajov ku ktorým majú tieto orgány prístup už v súčasnosti,“ povedal minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO).
„Pokiaľ ide o bežné prostriedky, ktoré sa používajú v iných právach EÚ, my s tým zásadný problém nemáme, ale pozrieme sa na to ešte z pohľadu ústavy,“ uviedol Robert Fico (Smer-SD).
Objasňovanie ekonomickej kriminality v minulosti neraz komplikoval zdĺhavý proces. Podľa šéfa finančného výboru nový register urýchli vyšetrovateľom prácu.
„Keď vytvoríme register účtov, tak vyšetrovateľ okamžite zistí, že daná osoba má v týchto troch bankách účet a okamžite, aj elektronicky, už osloví tie tri banky,“ priblížil predseda finančného výboru Marián Viskupič (SaS).