Na hlavný obsah

Na bratislavskej Patrónke bude pamätník obetiam holokaustu

V piatok poklepali základný kameň.

Na bratislavskej Patrónke bude pamätník obetiam holokaustu
Na snímke zľava predseda Židovskej náboženskej obce Tomáš Stern, hlavný rabín Židovskej náboženskej obce Baruch Myers, predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Juraj Droba, riaditeľka Úradu BSK Patrícia Mešťan a čestný predseda Ústredného zväzu židovských náboženských obcí Pavel Traubner. Foto: TASR

V areáli bývalej muničnej továrne na bratislavskej Patrónke v piatok (25. 3.) poklepali základný kameň budúceho pamätníka obetiam holokaustu. Akt bol súčasťou pietnej spomienky pri príležitosti 80. výročia prvej vlny deportácií Židov zo Slovenského štátu.

Predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Juraj Droba informoval, že pamätník bude pripomínať smutnú históriu daného miesta počas druhej svetovej vojny a ľudáckeho režimu.

Z Bratislavy odviezli 8 000 Židov

„Zriadili tu koncentračné stredisko pre Židov, do nemeckého koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau odtiaľto previezli 8 000 židovských obyvateľov,“ pripomenul. Myšlienku pietneho miesta ocenil aj hlavný rabín Židovskej náboženskej obce Baruch Myers.

Droba zdôraznil, že tragédiu holokaustu i jeho pozadie si potrebujeme neustále pripomínať ako memento toho, k čomu môže dospieť nenávisť a totalitná ideológia.

„Preto na tomto mieste vybudujeme pamätník holokaustu, aby sme ani my, ani naše deti a vnúčatá nezabudli na túto udalosť,“ povedal. Na jeho podobe spolupracovali študenti zo Školy umeleckého priemyslu Josefa Vydru.

Pamätať a pripomínať si už nestačí

Predseda Židovskej náboženskej obce (ŽNO) Tomáš Stern zdôraznil, že tragické udalosti spred 80 rokov nie je možné neprepojiť s uvedomením si tragédie, ktorá sa v súčasnosti deje na Ukrajine. I preto je presvedčený, že pamätať a pripomínať si už nestačí.

„Aj aktuálne udalosti potvrdzujú, že zlo, nenávisť či akúkoľvek bazálnu ľudskú zlovôľu je potrebné zastaviť hneď a v zárodku. A to všetkými dostupnými prostriedkami demokracie, právneho štátu a medzinárodnej spolupráce,“ zdôraznil.

„V opačnom prípade sa nemôžeme čudovať, že humanizmus a demokracia a všetko to, čo si ľudstvo počas ôsmich desaťročí od skončenia globálnej katastrofy vybudovalo a tvorí základ našej identity, sa rozplynie a demontuje samo,“ upozornil Stern.

Slovensko si v piatok pripomína 80. výročie začiatku transportov slovenských Židov do vyhladzovacích táborov počas druhej svetovej vojny. Pri tejto príležitosti sa uskutočnia viaceré pietne spomienky.

Na podujatí v Poprade, odkiaľ vypravili vôbec prvý transport, sa zúčastní aj prezidentka Zuzana Čaputová. Na pietnej spomienke v bratislavskom Lamači zasa odprezentujú aj návrh pripravovaného pamätníka obetiam holokaustu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny