Na hlavný obsah

Nemocnice sa s poisťovňami na financovaní stále nedohodli

Hrozia vypovedaním zmlúv.

Nemocnice sa s poisťovňami na financovaní stále nedohodli
Ilustračná snímka - Kysucká nemocnica. Foto: RTVS

Malé a stredné nemocnice sa stále s poisťovňami na financovaní zdravotnej starostlivosti na rok 2022 nedohodli. Po rokovaniach to potvrdili zdravotné poisťovne. Nemocnice hrozia vypovedaním zmlúv.

„Predmetom dnešného rokovania s ANS bol spôsob a výška financovania zdravotnej starostlivosti na rok 2022 v ústavných zdravotníckych zariadeniach. ANS a VšZP na dnešnom rokovaní nedospeli k vzájomnému konsenzu a rokovania naďalej pokračujú,“ spresnila manažérka oddelenia komunikácie Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) Eva Peterová.

Hovorkyňa zdravotnej poisťovne Union Beáta Dupaľová Ksenzsighová uviedla, že navýšenie úhrad v súlade so schváleným rozpočtom nie je podľa nemocníc dostatočné. „Podľa našich aktuálnych prepočtov v systéme verejného zdravotného poistenia bude chýbať minimálne 382 miliónov eur,“ doplnila.

Predstavitelia Asociácie nemocníc Slovenska (ANS) požadujú zvýšenie o 12 percent, odôvodňujú ho nárastom cien energií a infláciou. Podľa PR špecialistu zdravotnej poisťovne Dôvera Mateja Štepianskeho by to však vyžadovalo rozpustenie rezervy, ale aj ďalšie dofinancovanie zdravotníctva.

„Zástupcovia ANS nás zároveň informovali, že ak nedôjde k dohode a akceptovaniu ich požiadaviek, podajú výpovede zo zmlúv o poskytovaní zdravotnej starostlivosti,“ uzavrel.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko