Na hlavný obsah

Ruskú novinárku, ktorá protestovala proti vojne v živom vysielaní, stále zadržiavajú

Prešetrujú, či sa nedopustila trestného činu.

Advokáti nemôžu nájsť novinárku a televíznu produkčnú Marinu Ovsjannikovú, ktorú polícia zadržala v pondelok (14. 3.) večer po jej proteste proti vojne na Ukrajine v živom vysielaní ruskej štátnej televízie. Uviedol to v utorok (15. 3.) server Meduza s odvolaním sa na Daniila Bermana, advokáta združenia na ochranu ľudských práv Agora.

Agentúra TASS medzitým informovala, že Ovsjannikovová je stále zadržaná. Miesto jej pobytu neuviedla, ale upozornila, že prípad vyšetruje federálna kriminálna ústredňa.

Nájsť sa ju nepodarilo

Ovsjannikovú podľa prvých správ odviezli policajti na policajnú stanicu v moskovskej štvrti Ostankino. Keď tam ale advokáti dorazili, policajti im povedali, že zadržaná tam nie je.

Podobne pochodili právnici na strážnici televízneho centra Ostankino. Berman serveru Medza potvrdil, že do utorkového rána sa Ovsjannikovovú nepodarilo nájsť ani na iných policajných staniciach v Moskve.

Spravodajský server Meduza označujú ruské úrady za „zahraničného agenta“, teda subjekt prijímajúci podporu zo zahraničia. V Rusku je zablokovaný, rovnako ako zástup ďalších serverov.

Denník Kommersant na svojom webe napísal, že s Ovsjannikovovou, ktorá vtrhla do televízneho štúdia s protivojnovým plagátom, policajti spísali protokol podľa paragrafu o „diskreditácii“ ozbrojených síl a že tiež televízia Pervyj kanal vyšetruje incident. O mieste jej súčasného pobytu sa denník nezmienil.

Hovorí sa o „diskreditácii ozbrojených síl“

Štátna agentúra TASS v utorok uviedla, že Ovsjannikovová je zadržaná a že vyšetrovací výbor, ktorým je ruská federálna kriminálna ústredňa, prešetruje, či sa nedopustila trestného činu „verejného šírenia úmyselne klamlivej informácie o použití ozbrojených síl Ruskej federácie“.

Správne konanie pre priestupok „diskreditácie“ ozbrojených síl s ňou policajti nezačali a prípad odovzdali federálnym vyšetrovateľom.

Za „diskreditáciu ozbrojených síl“ hrozí v Rusku pokuta, ak sa tohto priestupku dotyčný dopustil prvýkrát, zatiaľ čo za „úmyselné šírenie lživých informácií“ o ruskej armáde hrozí až 15 rokov väzenia.

„Neverte propagande,“ hlásila

Žena, ktorá vykrikovala protivojnové heslá, sa pri svojom proteste postavila za moderátorku spravodajskej relácie s transparentom, na ktorom bol popri anglickom nápise a ruskej a ukrajinskej zástave tiež rusky písaný text: „Zastavte vojnu. Neverte propagande. Tu vám klamú.“

Posledná veta bola znova po anglicky: „Rusi proti vojne.“ Po niekoľkých sekundách televízia vysielanie zo štúdia prerušila a zaradila ďalšiu reportáž. Pred svojím činom natočila Ovsjannikovová video zverejnené na twitteri, v ktorom sa od televízie dištancuje.

Hanby sa podľa nej Rusi nezbavia

„Hanbím sa za to, že som si dovolila klamať z obrazovky,“ povedala. „Mlčali sme v roku 2014, keď to všetko začínalo. Nevyšli sme na demonštrácie, keď Kremeľ otrávil (opozičného politika Alexeja) Navaľného. Len sme mlčky sledovali tento neľudský režim,“ vyhlásila.

Jasne tiež odsúdila inváziu do susednej krajiny. „To, čo sa teraz deje na Ukrajine, je zločin a Rusko je agresorom. Zodpovednosť za túto agresiu nesie jediný človek – Vladimir Putin,“ uviedla žena, ktorá povedala, že jej rodičia sú Ukrajinec a Ruska a nikdy neboli nepriatelia. Hanby za bratovražednú vojnu sa podľa nej nezbaví ani ďalšia generácia Rusov.

Proti vojne na Ukrajine sa v Rusku cez víkend odvážili verejne protestovať stovky ľudí. Polícia ich pozatýkala.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet