Amerického speváka a zakladajúceho člena rockovej skupiny The Stooges Iggyho Popa označujú za „krstného otca punku“ alebo „rockového leguána“. Po celé roky ale „nasával“ aj ďalšie hudobné štýly a už dlho je jedným z najvšestrannejších hudobníkov.
Preslávilo ho aj jeho divoké správanie sa na pódiu. Na koncertoch vystupuje do pol tela vyzlečený, predvádza tanečné kreácie, skáče a behá. Často tiež zostupuje z pódia medzi rozvášnených fanúšikov. A energiu nestráca ani vo veku 75 rokov. Toto životné jubileum slávi vo štvrtok 21. apríla.
Prezývka Iggy ho štvala
Iggy Pop, vlastným menom James Newell Osterberg, začínal ako bubeník v niekoľkých nie príliš známych kapelách. V Chicagu hral aj s bluesmanmi. Dodnes tvrdí, že „keď všetko ostatné zlyhá, nastúpi blues, to je ozajstná muzika“.
„Iggyho zo mňa urobil môj sadistický vedúci v obchode s platňami. Hrával som vtedy v skupine Iguanas. A keď ma šéf chcel strápniť a ponížiť, povedal mi: ‚Iggy, prines mi kávu.‘ A to ma vážne štvalo, pretože vtedy frčali prezývky ako Tab alebo Rock,“ spomínal pred niekoľkými rokmi.
Vznik druhej časti pseudonymu nebol už vôbec veselý. Pred jedným koncertom si oholil obočie a kamaráti mu povedali, že vyzerá ako Popp. Išlo o spolužiaka, ktorý práve prekonal chemoterapiu.
The Stooges vznikli v roku 1967 v stotisícovom Ann Arbore, kde okrem iného sídli Michiganská univerzita. Spočiatku sa nedalo hovoriť o nejakej veľkej sláve. O to väčšia ale mala skupina vplyv. Spoločne s MC5, New York Dolls či Ramones sa stali hlavnou inšpiráciou pre britských punkerov na čele so Sex Pistols alebo The Clash
Z krízy ho vytiahol David Bowie
Celkovo vydali tri platne a v roku 1974 sa rozpadli. Leví podiel na rozpade legendy mala drogová a alkoholová závislosť jej členov. Pôvodnú zostavu tvorili okrem Iggyho bratia Ron (gitarista) a Scott (bubeník) Ashetonovej, na basu hral Dave Alexander. Všetci už zomreli.
Z krízy vytiahol Iggyho ďalší slávny rocker David Bowie, ktorý ho pozval do Západného Berlína. Produkoval mu jeho prvé dve sólové, pre mnohých fanúšikov najlepšie platne – The Idiot a Lust for Life. Obe vyšli v roku 1977. Titulná skladba z albumu Lust For Life o mnoho rokov neskôr udávala rytmus kultovému filmu Trainspotting. Ďalším veľkým hitom z tejto platne bola pieseň The Passenger.
S filmom má Iggy aj ďalšie skúsenosti. Spoločne s Tomom Waitsom sa blysol vo filmovej rozprávke Jima Jarmuscha Káva a cigarety (1986). V Jarmuschovom filme Mŕtvy muž (1995) ohúril divákov v úlohe výstredného lovca kožušín so záľubou v ženských šatách a varení.
Žánrová pestrosť
Žánrový rozptyl jeho sólových platní je veľmi pestrý. Iggy, ktorý koncertoval aj na Slovensku, občas prekvapil aj baladami či niekedy až popovými a chytľavými piesňami.
K najúspešnejším platniam sa radí Party (1981), komerčne úspešná Blah Blah Blah Blah (1986), tvrdý až metalový Instinct (1988) alebo pestrá Brick by Brick (1990) so slávnym duetom s Kate Piersonovou zo skupiny B-52’s Candy. Potom začal Iggy opäť pritvrdzovať a jeho sólová platňa Skull Ring z roku 2003 už akoby predznamenala návrat k Stooges.
Tie Iggy Pop oživil po troch dekádach, v rokoch 2003 až 2013 vydala kapela dva albumy – The Weirdness a Ready to Die. Dokonca absolvovala niekoľko koncertných turné. Dnes už je ale kapela opäť minulosťou, čo potvrdil aj jej gitarista James Williamson.
Nakoniec sa Iggy vrátil k sólovej dráhe. V roku 2016 vydal kritikou cenený album Post Pop Depression a o tri roky neskôr zatiaľ poslednú platňu Free. Člen rokenrolovej siene slávy a držiteľ Grammy za celoživotný prínos sa v roku 2019 tiež objavil ako zombie v Jarmuschovom filme Mŕtvi nezomierajú.