Na hlavný obsah

Zomrela športová legenda Karol Divín

Ako prvý slovenský krasokorčuliar získal medailu na olympiáde.

Slovenský krasokorčuliar Karol Divín.
Slovenský krasokorčuliar Karol Divín.Foto: TASR
Foto: TASR

Vo veku 86 rokov zomrel v stredu (6. 4.) po dlhej chorobe bývalý československý krasokorčuliar Karol Divín, strieborný medailista zo Zimných olympijských hier 1960 v Squaw Valley. Informáciu potvrdil Slovenský krasokorčuliarsky zväz.

Karol Divín bol tiež dvojnásobný majster Európy (1958, 1959), strieborný aj bronzový medailista z majstrovstiev sveta (striebro 1962, bronz 1964) aj z majstrovstiev Európy (striebro 1957, 1962, bronz 1954, 1955, 1956, 1964).

Na konte mal jedenásť titulov majstra Československa v krasokorčuľovaní. Potom sa z neho stal úspešný tréner a istý čas rozhodoval súťaže profesionálov.

Slovenský krasokorčuliar Karol Divín.
Slovenský krasokorčuliar Karol Divín.Foto: TASR
Foto: TASR

Bol prvý z trojice slovenských a zároveň bratislavských krasokorčuliarov svetového mena (Ondrej Nepela, Jozef Sabovčík). Ako prvý zo Slovenska získal medailu na ZOH, majstrovstvách sveta i Európy a bezprostredne ovplyvnil rast najúspešnejšieho z tohto tria – Ondreja Nepelu.

Má členstvo v Sieni slávy Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) a ocenili ho Striebornými kruhmi SOŠV (2000) a Zlatým odznakom SOŠV (2011).

Divínova kariéra

Divín sa narodil v Budapešti 22. februára 1936. Ako osemročný sa s rodinou presťahoval do Plzne, po skončení kariéry pôsobil ako tréner dovedna pätnásť rokov v Kanade (okrem toho aj v Dánsku) a neskôr sa usadil v Brne.

Ako uvádza SOŠV na webe pri Divínovom profile, Slovensko ho oprávnene považuje za svojho. Okrem slovenského pôvodu sa v záujme jeho krasokorčuliarskej kariéry celá rodina v čase jeho dospievania presťahovala do Bratislavy.

Väčšinu najväčších úspechov dosiahol počas pôsobenia v Slovane, kde v rokoch 1959–1964 trénoval pod vedením svetovo uznávaného odborníka Ivana Mauera.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Šport