Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Lekárski odborári vyhlásili štrajkovú pohotovosť

Zvažujú aj hromadné výpovede.

Lekárski odborári vyhlásili štrajkovú pohotovosť
Na snímke predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský. Foto: TASR

Lekárski odborári vyhlásili od utorka (5. 4.) štrajkovú pohotovosť. Situáciu chcú riešiť radikálne, ak sa nepodniknú kroky proti rozpadu zdravotníctva. Na tlačovej konferencii o tom informovali zástupcovia Lekárskeho odborového združenia (LOZ).

Odborári avizovali, že ak sa nič nezmení, zvažujú  vypovedanie nadlimitných nadčasov v nemocniciach či podanie hromadných výpovedí.

„Cestu zvolíme podľa celoslovenskej ankety, ktorú spúšťame medzi lekármi v nemocniciach,“ doplnili.

Ďalší postup podľa predsedu LOZ Petra Visolajského závisí najmä od reakcie vlády. „V tejto chvíli dúfame, že sa ani jeden scenár nenaplní a vláda začne riešiť problémy našich nemocníc,“ skonštatoval. V prípade, že sa nič nezmení, o ďalších krokoch by sa malo rozhodnúť do júna.

Doplnil, že takmer 3 000 lekárov už podpísalo deklaráciu a je pripravených vypovedať nadlimitné nadčasy v nemocniciach. O otázke prípadných hromadných výpovedí zo služieb majú lekári diskutovať v najbližšej dobe.

Lekárski odborári poukázali na to, že napriek dlhodobým upozorneniam a viacerým rokovaniam vláda nerieši situáciu v zdravotníctve. Upozorňujú, že ak neprinesie okamžité riešenia, môže byť chod nemocníc v priebehu roka paralyzovaný.

„Musíme urobiť maximum pre to, aby naša vláda našla účinný spôsob, ako zachrániť zdravotníctvo na Slovensku pred personálnym kolapsom. Nie pre nás, ale pre pacienta,“ vyhlásil šéf LOZ Peter Visolajský.

Prišli s ôsmimi návrhmi

Lekárski odborári majú osem návrhov a požiadaviek, ktoré považujú za nevyhnutné pre zlepšenie stavu nemocníc na Slovensku. Týkajú sa najmä financovania nemocníc, reformy systému zdravotných poisťovní, ohodnotenia lekárov či zvýšenia miezd sestier. 

Akcia hromadných výpovedí lekárov otriasla slovenským zdravotníctvom koncom roku 2011. Odchod asi 1 200 lekárov z nemocníc vtedy viedol k vyhláseniu núdzového stavu.

Do akcie sa pôvodne zapojilo vyše 2 400 lekárov, nakoniec na svojej výpovedi trvala asi polovica z nich. Zdravotníci sa vtedy rozhodli siahnuť po radikálnom riešení pre neakceptovanie ich požiadaviek.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko