Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Ruskí vojaci v Mariupole zabili litovského režiséra Mantasa Kvedaravičiusa

Dokumentoval tam vojnu.

Litovský filmový režisér Mantas Kvedaravičius v sobotu (2. 4.) zomrel v ukrajinskom meste Mariupol. Oznámil to v nedeľu (3. 4.) informačný úrad ukrajinského ministerstva obrany,  na ktorý sa odvolala agentúra Reuters.

„Ruskí vojaci zabili litovského filmového režiséra Mantasa Kvedaravičiusa, keď sa snažil dostať z Mariupola,“ uviedol úrad rezortu obrany na Twitteri.

Litovské ministerstvo zahraničných vecí poznamenalo, že je „šokované“ správou o usmrtení Kvedaravičiusa v Mariupole, „kde dokumentoval ruské vojnové zverstvá“, napísala agentúra AFP.

„Stratili sme tvorcu známeho v Litve aj na celom svete, ktorý až do posledného okamihu napriek nebezpečenstvu pracoval na Ruskom okupovanej Ukrajine,“ povedal v nedeľu v reakcii na úmrtie filmára litovský prezident Gitanas Nauséda.

Mantas Kvedaravičius bol známy najmä vďaka svojej dokumentárnej snímke z konfliktnej zóny s názvom Mariupolis, ktorá mala premiéru v roku 2016 na Medzinárodnom filmovom festivale Berlinale.

Tento film je portrétom strategického prístavného mesta v Doneckej oblasti, kde od roku 2014 bojujú ukrajinské sily proti proruským separatistom.

Správu o zabití Kvedaravičiusa priniesol na sociálnej sieti aj ruský filmár Vitalij Manskij, zakladateľ moskovského festivalu Artdocfest. Jeho hosťom bol v minulosti aj litovský tvorca. Manskij vo svojom príspevku na sociálnej sieti ostro odsúdil Rusko za „diabolskú vojnu proti celému svetu“.

V Mariupole zahynulo od začiatku ruskej invázie podľa ukrajinských predstaviteľov najmenej 5 000 obyvateľov a podľa odhadov sa tam stále nachádza vyše 100 000 civilistov, pričom v zničenom meste sú problémy s nedostatkom jedla, vody i s dodávkami elektriny.

      
      
      
      
      
      

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet