Na hlavný obsah

Nemec si nechal podať 90 dávok vakcíny proti covidu

Obchodoval s falošnými covidovými preukazmi.

Nemec si nechal podať 90 dávok vakcíny proti covidu
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Šesťdesiatročný Nemec sa nechal 90-krát zámerne zaočkovať proti covidu, aby mohol predávať sfalšované očkovacie preukazy s pravými číslami šarží vakcín ľuďom, ktorí sami odmietajú vakcináciu. Píšu o tom agentúry DPA a AP.

Nemenovaný muž z mesta Magdeburg na východe krajiny dostal v priebehu niekoľkých mesiacov približne 90 proticovidových dávok v rôznych očkovacích centrách v spolkovej krajine Sasko predtým, ako ho v apríli zadržala polícia.

Úrady muža vyšetrujú pre neoprávnené vydávanie očkovacích preukazov a falšovanie dokladov, píšu AP a DPA. Prichytili ho vo vakcinačnom stredisku v meste Eilenburg v nemeckej spolkovej krajine Sasko, keď sa už druhý deň za sebou dostavil na očkovanie proti covidu.

Polícia mu zhabala niekoľko čistých očkovacích preukazov a začala trestné konanie.

Bezprostredne nebolo jasné, aký vplyv malo približne 90 dávok vakcín proti covidu od rôznych výrobcov na zdravie muža.

Počet infikovaných v Nemecku je vysoký

Nemecká polícia v uplynulých mesiacoch uskutočnila mnoho razií v súvislosti s falšovaním očkovacích pasov.

Mnohí „popierači“ covidu sa odmietajú dať v Nemecku zaočkovať, ale zároveň chcú mať žiadané covidové pasy, ktoré im výrazne uľahčujú prístup do verejného života aj na miesta, ako sú reštaurácie, kiná, divadlá, kúpaliská alebo pracoviská.

Nemecko už niekoľko týždňov zaznamenáva vysoký počet infikovaných. Platnosť mnohých opatrení na potlačenie pandémie sa skončila minulý týždeň v piatok (1. 4.).

Rúška už nie sú povinné v obchodoch s potravinami, stále sa však vyžadujú vo verejnej doprave. Vo väčšine škôl v Nemecku už žiaci tiež nemusia nosiť rúška.

Tamojšie zdravotnícke úrady v nedeľu (3. 4.) hlásili vyše 74 000 nových prípadov nákazy za jediný deň. Celkovo zomrelo v Nemecku v súvislosti s covidom už 130 029 ľudí.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet