Vojnový konflikt na Ukrajine silno zasiahol aj cestovný ruch od Thajska cez Turecko, Egypt až po Kubu. Zastavil sa najmä tok bohatých Rusov, ktorých zasiahli najmä sankcie, obmedzenie vzdušného priestoru a zablokovanie prístupu Ruska k platobnému systému Swift.
Téme sa v Rádiožurnále na Rádiu Slovensko venovala redaktorka RTVS Blanka Kucharovicová.
Pandémiu vystriedala vojna
Úder pandémie v svetovom cestovnom ruchu vystriedal vojnový konflikt na Ukrajine. Napríklad podľa thajskej turistickej asociácie počet ruských turistov na ostrove Phuket od začiatku marca klesol o 80 percent, na nedostatok turistov sa sťažuje aj Vietnam.
Podstatne menej návštevníkov je pre mnohé letoviská problémom – pretože sa spoliehali, že bohatí Rusi nahradia Číňanov, ktorí nemôžu pre prísnu proticovidovú politiku cestovať.
Zámožných návštevníkov z Ruska však zabrzdili sankcie. ,,Ruskí turisti stále cestujú, no je ich omnoho menej ako pred vojnou. Mnohí majú problém najmä pri odhlásení sa z hotelov. Nevedia platiť kreditnými kartami, sťažuje im to odchod. Teraz nosia všetci pri sebe len hotovosť,“ povedal pre RTVS Burak Balik, zamestnanec v cestovnom ruchu na juhu Turecka. Tam mieri najviac turistov práve z Ruska.
Majú problémy s platbami
V minulosti bolo ťažké nájsť si miesto na pláži, po vypuknutí konfliktu bolo pre nich ťažké niečo zaplatiť. O problémoch s platbami hovorí aj Alice Rezková z Asociácie pre medzinárodného otázky.
,,V momente keď ukončili spoluprácu cez Swift, tak mnoho ruských turistov uviazlo v destináciách bez dostatočnej hotovosti, a to nielen v Thajsku. Mali problém sa v destinácii pohybovať a dostať sa domov,“ priblížila.
Platobné karty Rusi vymenili za hotovosť, čínsku kreditnú kartu alebo kryptomeny. ,,Veľa Rusov si otvára účty v krajinách ako je napríklad Kazachstan. Cez svoje zahraničné účty si vedia kúpiť dovolenku,“ hovorí o ďalších spôsoboch, ako obchádzajú pravidlá, Kristína Kironská z Univerzity Palackého v Olomouci.
Obísť cestovné sankcie sa dá nepriamymi letmi z Ruska. Turisti využívajú letiská v Belehrade, Istanbule, Jerevane či v Dubaji.
Na druhej strane prudký nárast cien ropy v dôsledku vojny zasiahol aj letecké spoločnosti, čím sa môžu rapídne zvyšovať dopravné turistické náklady.