Čínske úrady v utorok (5. 4.) pre šírenie koronavírusu rozšírili lockdown na celý Šanghaj, teda na všetkých jej 26 miliónov obyvateľov. Podľa pôvodného zámeru sa mala uzatvárať vždy len polovica mesta.
V obrovskom meste neprestáva pribúdať prípadov nákazy koronavírusom, za minulých 24 hodín ich bolo vyše 13 000, o deň skôr 9 000.
Čína presadzuje v boji proti epidémii covidu-19 politiku nulovej tolerancie, takže pre viaceré prípady zatvára celé mestá. Šanghaj je z nich zatiaľ najväčšie.
Ťažkosti s objednávkami či zlá informovanosť
Podľa stanice BBC ľudia nesmú vychádzať z bytov, a to ani na nákup nevyhnutného tovaru. Množia sa správy o ťažkostiach pri objednávaní jedla a vody, pretože zásoby sa nedostávajú ani k personálu.
Na sociálnych sieťach sa množia príspevky rozhorčených užívateľov, ktorí sa pre zahltený internet nevedia dostať k objednávkam.
Miesta vyhradené pre izolovaných sú zle vybavené, na niektorých sú k dispozícii len kempingové lehátka a nie sú tam sprchy. Ľudí, s ktorými boli infikovaní v blízkom kontakte, majú previezť do iných provincií.
Podľa BBC niektorí čínski odborníci uvádzajú, že zaočkovaní, ktorí sa nakazia variantom omikron, nemusia do nemocníc a môžu zostať doma, kým sa neuzdraví. Mnoho Číňanov ale o tomto pokyne nevie, pretože oficiálne médiá o ňom neinformujú.
Bez jediného úmrtia
V Šanghaji je od marca celkovo 73 000 infikovaných, väčšina prípadov je ale bezpríznaková a nezaznamenali ani jedno úmrtie.
Šíri sa predovšetkým subvariant omikronu BA.2, ktorý je síce veľmi infekčný, ale menej smrtiaci ako napríklad variant delta. Problémy s nákazou má tiež provincia Ťi-lin a hlavné mesto Peking.
V Číne síce zaočkovali 90 % ľudí, ale domácou vakcínou, ktorá sa považuje za menej účinnú ako vakcíny typu mRNA používané na Západe alebo v Hongkongu a Macau. Malú zaočkovanosť má Čína medzi ľuďmi staršími ako 80 rokov. V rámci nej si nechala aplikovať vakcínu asi polovica ľudí.