Spojené štáty sa chcú pokúsiť o suspendovanie Ruska z Rady OSN pre ľudské práva. V pondelok (4. 4.) o tom informovala americká veľvyslankyňa pri OSN Linda Thomasová-Greenfieldová. Ako informovala agentúra AFP, ruská diplomatická misia v Ženeve oznámenie americkej veľvyslankyne bezprostredne nekomentovala.
„Nemôžeme dovoliť členskému štátu, ktorý podkopáva všetky princípy, ktoré si ctíme, aby sa zúčastňoval na práci v Rade OSN pre ľudské práva,“ napísala veľvyslankyňa na twitteri.
.@USAmbUN: We cannot let a Member State that is subverting every principle we hold dear to continue to sit on the @UN_HRC.https://t.co/rJ5eLk7nzQ
— U.S. Mission to the UN (@USUN) April 4, 2022
Narážala na množiace sa podozrenia, že ruské jednotky sa na Ukrajine zrejme dopustili činov, ktoré by mohli byť kvalifikované ako vojnové zločiny.
Thomasová-Greenfieldová narážala na víkendové správy o násilnostiach spáchaných v meste Buča v Kyjevskej oblasti.
Správy o telách desiatok civilistov na uliciach mesta alebo v masových hroboch vyvolali vo svete vlnu rozhorčenia a odsúdenia.
Chcú prejsť od slov k činom
Veľvyslankyňa USA sa súčasne obrátila na 140 krajín, ktoré už hlasovali za odsúdenie ruskej invázie na Ukrajinu: „Zábery z Buče a devastácie na celej Ukrajine nás teraz nútia prejsť od slov k činom“.
Akékoľvek rozhodnutie o suspendovaní Ruska si vyžaduje rozhodnutie Valného zhromaždenia OSN. Upozornila na to AFP.
Jeho hovorkyňa Paulina Kubiaková v pondelok (4. 4.) uviedla, že zatiaľ neprišla žiadna žiadosť týkajúca sa prípadného suspendovania Ruska.
V 47-člennej Rade OSN pre ľudské práva, ktorá sídli v Ženeve, v súčasnosti zasadajú Rusko a ďalší štyria stáli členovia Bezpečnostnej rady OSN. Ide o Spojené kráľovstvo, Čínu, Francúzsko a Spojené štáty.
USA za člena tohto grémia zvolili vlani v októbri, keď v ňom pred tým 3,5 roka nepracovali, čo súviselo s rozhodnutím vtedajšieho prezidenta USA Donalda Trumpa.