Pred 95 rokmi – 7. apríla 1927 sa v New Yorku zišlo publikum pozostávajúce z niekoľkých desiatok novinárov a predstaviteľov spoločnosti Bell Telephone Laboratories. Zúčastnení sa stali svedkami prvého pokusného vysielania televízie v USA, píše portál edn.com.
Živý obraz a hlas vtedajšieho ministra obchodu Herberta Hoovera prenášali telefónnymi linkami z Washingtonu do viac ako 200 míľ vzdialenej posluchárne v centre Manhattanu. Hoovera zvolili za prezidenta Spojených štátov v novembri 1928.
Ľudský génius pokoril vzdialenosť
„Dnes sme v určitom zmysle prvýkrát v histórii svedkami prenosu obrazu,“ povedal Hoover, ako sa pozeral do malej čiernej skrinky. „Ľudský génius pokoril vzdialenosť doteraz neznámym spôsobom,“ dodal.
Kniha Geralda Leinwanda z roku 2001 – 1927: High Tide of the 1920s, uvádza článok na titulnej strane New York Times, ktorý vyšiel nasledujúci deň v reakcii na pokusné vysielanie.
Majstri predpovedí to nedokázali predvídať
Autor článku opisoval prenos ako „fotku, ktorá ožila“, ale zároveň pochyboval o komerčnom využití novej technológie.
Prenos na neho však napriek tomu zapôsobil a napísal: „Pokus spojenia telefónu a televízie v skutočnosti prekonáva predstavivosť všetkých čarodejníkov a prorokov. Je to jedna z mála vecí, ktorú Leonardo da Vinci, Roger Bacon, Jules Verne a ďalší majstri predpovedí nedokázali predvídať.“
Inžinieri z Bell Laboratories nevynašli prenosový systém na účely zábavy, ale so zámerom dozvedieť sa viac o danej technológii.
Historik Albert Abramson vo svojej knihe z roku 2009 “The History of Television, 1880 to 1941” zdôraznil význam tohto pokusu. „Bola to najlepšia demonštrácia mechanického televízneho systému, aká bola dovtedy urobená,“ vyhlásil.