Úrady v najľudnatejšom pekinskom obvode Čchao-jang v pondelok (25. 4.) začali hromadné testovanie na ochorenie COVID-19.
Pred supermarketmi a obchodmi sa tvorili dlhé rady, pretože sa obyvatelia vybrali nakupovať zásoby v obavách z možnej prísnej uzávery podobnej tej v najväčšom čínskom meste Šanghaj. Informuje o tom BBC.
V Čchao-jangu, kde žije asi 3,5 milióna ľudí, sa cez víkend potvrdilo 26 prípadov koronavírusovej infekcie V rámci súčasnej vlny infekcií v hlavnom meste Číny je to zatiaľ najvyšší počet. Obyvatelia obvodu aj ľudia, ktorí tam dochádzajú za prácou, sa musia nechať otestovať v tomto týždni trikrát.
Obyvatelia si robia zásoby
„Pripravujem sa na najhoršie,“ povedal vysokoškolský študent Čang z priľahlého obvodu Chaj-tien. Cez internet si objednal najrôznejšie sladkosti a takmer päť kilogramov jabĺk. Podobne ako on vyrazili nakupovať online aj v obchodoch ľudia v celom hlavnom meste. Chcú si vytvoriť zásoby zeleniny, čerstvého mäsa či toaletného papiera.
Panické nakupovanie a následný dočasný nedostatok tovaru v obchodoch si od začiatku pandémie covidu zažilo mnoho krajín sveta. Obavy obyvateľov Pekingu sú ale čiastočne odôvodnené situáciou v Šanghaji, kde je už niekoľko týždňov pod prísnou uzáverou väčšina z tamojších 25 miliónov obyvateľov.
Uzávera Šanghaja vzbudila celosvetovú pozornosť
Problémy s nedostatkom jedla momentálne v Šanghaji pramenia najmä z toho, že v meste nie je dostatok kuriérov, ktorí by objednávky obyvateľom zatvoreným doma rozvážali, poznamenala agentúra Reuters.
Uzávera Šanghaja vzbudila celosvetovú pozornosť. Mnoho obyvateľov mesta totiž malo ťažkosti zaobstarať si potraviny a uchýlilo sa k výmennému obchodu či nakupovaniu veľkého množstva zásob. Hlásené boli aj problémy so zabezpečením bežnej lekárskej starostlivosti.
Hlavné pekinské supermarketové reťazce v pondelok kvôli zvýšenému dopytu predĺžili otváraciu dobu, prípadne zvýšili zásoby aj počet zamestnancov.
Úrady v Čchao-Jangu aj napriek relatívne nízkemu počtu infikovaných už obyvateľom odporučili, aby obmedzili svoje aktivity. Väčšina škôl, obchodov aj podnikov však zostáva otvorená.
Uzávera sa zatiaľ týka zhruba desiatky obytných budov. V obvode priamo susediacom s pekinským historickým centrom bývajú zámožnejší obyvatelia. Sídlia tam aj niektoré ministerstvá, veľvyslanectvá a veľké firmy.