V pondelok 9. mája uplynulo 90 rokov od narodenia Alojza Habovštiaka, jedného zo zakladateľov a priekopníkov archeológie na Slovensku.
Alojz Habovštiak sa narodil 9. mája 1932 v obci Krivá na Orave. Po absolvovaní štúdia v odbore archeológia – latinčina od roku 1957 pôsobil v Archeologickom ústave Slovenskej akadémie vied (SAV) v Nitre.
Od roku 1969 v Archeologickom ústave Slovenského národného múzea (SNM). Štúdiu v rámci Humboldtovej nadácie v nemeckom Göttingene sa venoval v rokoch 1966-1967. Funkciu riaditeľa Slovenského národného múzea zastával v rokoch 1977-1989.
Skúmal osídlenia v historických regiónoch
Habovštiak skúmal stredovekú archeológiu. Zameriaval sa predovšetkým na tematiku včasnostredovekých sídlisk na juhozápadnom Slovensku. Zvláštnu pozornosť venoval skúmaniu osídlenia v historických regiónoch Slovenska, najmä však v bývalej Tekovskej župe, v areáli Hronského Beňadika.
Zužitkoval pritom metodické poznatky získané na študijných cestách po Francúzsku, Nemecku, Spojenom kráľovstve, Bulharsku, Maďarsku a Rakúsku. Významný výskum realizoval v roku 1962 v obci Bíňa, ležiacej 16 km na sever od Štúrova.
Svoje výskumy stredovekej dediny syntetizoval v monografii Stredoveká dedina na Slovensku (1985). Pri svojich výskumoch získal poznatky základného významu o staviteľstve a ľudovej kultúre v stredoveku, ktoré zhrnul vo viacerých štúdiách.
Cenné boli jeho state o poľnohospodárstve na Slovensku v 9. – 11. storočí, štúdie o stredovekej keramike publikované v mnohých odborných periodikách.
Napísal takmer 60 štúdií
Vedec je autorom takmer 60 štúdií, 40 výskumných prác a recenzií. Jeho monografie a vedecké štúdie majú základný význam pre riešenie problematiky dejín Slovenska v 9. – 13. storočí. Archeologické výskumy ho zaradili medzi zakladateľov a priekopníkov tejto historickej disciplíny u nás.
Jeden z významných zakladateľov slovenskej archeológie zomrel 11. júna 2000 v Bratislave.