Sklamanie, čierny deň pre samosprávy, zo županov, primátorov a starostov budú údržbári a hasiči. Tak komentujú schválenie protiinflačného balíka zástupcovia samospráv.
Už pri ohlásení zvýšenia daňového bonusu upozorňovali na možnú stratu stoviek miliónov eur z rozpočtu. Po prvotnej reakcii, štrajkovej pohotovosti, avizujú ďalšie kroky, aj stretnutie s prezidentkou. Téme sa venovala redaktorka RTVS v Rádiožurnále na Rádiu Slovensko Nina Alžbetkinová.
Avizujú zvýšenie poplatkov
Pre zvýšenie daňového bonusu prídu samosprávy o časť podielových daní. Prvotné výpočty hovorili o približne 620 miliónoch eur. Predseda bratislavského kraja Juraj Droba (SaS) hovorí, že môžu zabudnúť na investície a rozvoj.
„Budeme musieť zvyšovať poplatky za stredoškolské internáty, za domovy sociálnych služieb. Nebudeme schopní zrekonštruovať toľko škôl, koľko sme chceli zrekonštruovať. Strádaní bude veľmi veľa,“ konštatoval Droba.
Riaditeľ kancelárie Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Michal Kaliňák hovorí, že najviac sú sklamaní z poslancov, ktorí pôsobia v samosprávach a balík podporili.
„Najlepšie musia vedieť, že takýmto rozhodnutím ubližujú svojim samosprávam a rovnako aj všetkým samosprávam. Národná rada a všetci poslanci, ktorí za to hlasovali, dali najavo, že im nezáleží na legislatívnom procese a nič im nehovorí ani zodpovedný sociálny dialóg,“ priblížil Kaliňák pre Rádiožurnál na Rádiu Slovensko.
Ministerstvo financií chce rokovať
Rezort financií však opakuje, že samosprávy vníma ako rovnocenných partnerov a pozýva ich za rokovací stôl.
„Platí, že ministerstvo financií pozýva samosprávy na detailnejšie rokovania týkajúce sa napríklad možnosti poskytnutia kompenzačných návratných výpomocí vo vzťahu k rastu cien energií, úprav daňového mixu či zníženia daňovej záťaže miest,“ píše sa v stanovisku rezortu.
„Dnes hovoriť o rokovaní k niečomu, čo schválili v parlamente, nemá zmysel ani vnútornú logiku, skôr ide o veľmi nezodpovedný prístup zo strany rezortu financií,“ kritizoval Kaliňák.
Samosprávy sa obracajú na hlavu štátu
Ich reakcia neostane len pri štrajkovej pohotovosti, keďže, ako dodáva, ani tá vládu a poslancov nepresvedčila. Únia miest Slovenska (ÚMS) rokovať chce, no s prezidentkou Zuzanou Čaputovou.
„A to s apelom, aby sa postavila na stranu samospráv a pomohla ochrániť mestá aj obce pred ich likvidáciou zo strany štátu,“ povedala hovorkyňa ÚMS Daniela Piršelová.
Prezidentka sa k veci zatiaľ nevyjadrila, no už v minulosti opakovane kritizovala prijímanie zákonov v skrátenom legislatívnom konaní. V rovnakom režime poslanci prijali aj protiinflačný balík