Na hlavný obsah

Kultúrny výbor žiada preveriť výpovede a hospodárenie v SND

Žiadajú aj o finančný a personálny audit.

Kultúrny výbor žiada preveriť výpovede a hospodárenie v SND
Na ilustračnej snímke vystúpenie pred budovou Slovenského národného divadla. Foto: TASR

Výbor Národnej rady (NR) SR pre kultúru a média žiada Ministerstvo kultúry (MK) SR, aby preverilo správnosť postupov v prípade výpovedí sólistov Opery SND. Výbor sa na tom uzniesol na stredajšej (25. 5.) schôdzi.

V rámci uznesení požaduje uskutočniť v SND finančný i personálny audit. Rovnako tak aj kontrolu Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR v SND. Do výsledkov previerok sa má vedenie divadla zdržať personálnych rozhodnutí.

Neplatné výpovede?

Rezort kultúry má podľa prijatého uznesenia predložiť do 1. júna výboru záznam o preverení procesov pri ukončení zamestnaneckých pomerov. Člen výboru Robert Halák (OĽANO) zdôvodnil požiadavku pochybnosťou o súlade procesných postupov s pracovnoprávnou legislatívou a vnútornými predpismi v divadle. Tie sa týkajú napríklad prerokovania návrhov s odborovými zväzmi.

„Existuje možnosť, že tieto výpovede sú neplatné, v prípade súdneho konania budú anulované,“ vysvetlil Halák.

V schválených uzneseniach je aj požiadavka na vykonanie finančného a personálneho auditu v súvislosti s vynakladaním verejných zdrojov. Výbor na návrh svojho podpredsedu Dušana Jarjabka (Smer-SD) žiada tiež predsedu parlamentu Borisa Kollára (Sme rodina), aby z titulu svojej funkcie odporučil Najvyššiemu kontrolnému úradu (NKÚ) vykonanie mimoriadnej kontroly v SND do konca júla.

„Žiadame takisto, aby nám MK preukázateľne doložilo existenciu ozdravného plánu, na základe ktorého má byť realizovaná manažmentom SND stabilizácia a rozvoj národného divadla,“ informoval podpredseda.

Kollár: Ide o to, či dodržiavajú predpisy

Jarjabek je presvedčený, že súčasná situácia v SND začína ohrozovať súdržnosť divadla, podľa jeho informácií vzrastá napätie medzi jednotlivými súbormi. Myslí si, že riešením do budúcnosti je ekonomické oddelenie súborov SND.

Na stredajšom zasadnutí výboru, ktorý sa vrátil k debate o situácii v SND, sa zúčastnil aj Boris Kollár. Pripomenul, že v pondelok (23. 5.) prijal sólistov Opery SND a zaujímal sa o situáciu v tejto umeleckej zložke vzhľadom na medializované informácie.

„Neprináleží nám hodnotiť umeleckú koncepciu nového vedenia SND. No prináleží nám zaujímať sa o to, či v SND dodržiavajú všetky predpisy a či sa efektívne nakladá s verejnými zdrojmi,“ upozornil pred poslancami v súvislosti s personálnou politikou tímu generálneho riaditeľa Mateja Drličku, zoštíhľujúceho sólistický súbor opery so zámerom viac využiť externých umelcov.

V prípade žiadosti o kontrolu NKÚ Kollár prisľúbil, že bude promptne konať. Upozornil však, že vzhľadom na plán kontrol NKÚ nemôže garantovať realizáciu v stanovenom termíne.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko