Na hlavný obsah

Lídri Únie budú rokovať o ďalších dôsledkoch ruskej agresie na Ukrajine

Chystá sa samit EÚ i NATO.

Lídri Únie budú rokovať o ďalších dôsledkoch ruskej agresie na Ukrajine
Na snímke vlajka Európske únie. Foto: TASR/AP

Európska únia (EÚ) bude tento mesiac na mimoriadnom samite rokovať o ďalších dôsledkoch ruskej invázie na Ukrajinu a tiež o energetickej nezávislosti. Témou júnového samitu Severoatlantickej aliancie (NATO) potom bude posilnenie bezpečnosti krajín NATO.

V Berlíne to v utorok (10 .5.) po rokovaní s belgickým premiérom Alexandrom De Crooom vyhlásil nemecký kancelár Olaf Scholz. De Croo uviedol, že Belgicko podporuje ďalšie sankcie proti Rusku, je však nevyhnutné zabezpečiť zásobovanie všetkých členov Únie.

„Ruský útok na Ukrajinu je zlomom v euroatlantických vzťahoch. NATO preto na summite zváži možnosti, ako za terajšej situácie posilniť bezpečnosť,“ povedal Scholz. Aliančné štáty sa na konci júna stretnú v Madride. Už na konci tohto mesiaca sa uskutoční mimoriadna vrcholná schôdzka krajín EÚ.

Vodík by mal hrať zásadnú úlohu

„Na zasadnutí Európskej rady budeme hovoriť o tom, aké ďalšie dôsledky vyvodiť z ruskej agresie,“ povedal kancelár. Dodal, že rokovania sa budú týkať aj posilnenia energetickej nezávislosti Európy, ktorá je sčasti závislá od dodávok ropy a plynu z Ruska.

Podľa De Crooa bude zohrávať zásadnú úlohu v energetickej bezpečnosti kontinentu vodík.

Európska komisia teraz upravuje návrh podmienok, za ktorých by členské krajiny ukončili dovoz ropy z Ruska.

Najhlasnejším odporcom takéhoto kroku je maďarský premiér Viktor Orbán, ktorý odmieta, aby dosahy invázie niesli na svojich bedrách maďarskí občania. Dočasnú výnimku z embarga požaduje tiež Praha.

Belgický premiér povedal, že jeho krajina súhlasí s ďalšími odvetnými opatreniami proti Moskve. „Sme pripravení sankcie podporiť. Proces však musí byť transparentný a musí byť zabezpečené energetické zásobovanie všetkých 27 členov EÚ,“ povedal De Croo.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet