Na hlavný obsah

Lovná zver vlani spôsobila na poliach škody za 26 miliónov eur

Pestovateľom chýbajú kompenzácie.

Lovná zver vlani spôsobila na poliach škody za 26 miliónov eur
Ilustračná snímka. Foto: TASR

Poľovná aj chránená zver zanecháva na slovenských poliach z roka na rok väčšie škody. Len za vlaňajšok dosiahli 26 miliónov eur, pričom úhrn za uplynulé štyri roky je viac ako 72 miliónov eur. Informovali o tom vo štvrtok (12. 5.) informovali zástupcovia Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK).

Podľa podpredsedu komory Miroslava Štefčeka sú škody v skutočnosti ešte vyššie, pretože uvádzajú sa len tie, ktoré SPPK nahlasujú jej členovia. „Vlani takto poškodili poľnohospodársku pôdu na takmer 87 000 hektároch. Takto vysoké škody demotivujú pestovateľov a znižujú potravinovú bezpečnosť,“ uviedol.

Premnožená poľovná zver spôsobila najväčšie škody v okresoch Levice, Veľký Krtíš, Nitra, Senica a Bratislava, hlásia ich však prakticky z celého Slovenska.

Chýbajú kompenzácie

V rámci plodín najviac poškodzujú kukuricu, pšenicu a repku ozimnú. Zver ale ničí aj vinohrady, ovocné sady či polia so zeleninou. Podľa poľnohospodárov sa situácia už vymyká spod kontroly a treba urýchlene zakročiť.

Pestovatelia totiž nemajú možnosť kompenzácií a problém treba riešiť systémovo a legislatívne. Riešením je podľa nich správne nastavený zákon o poľovníctve.

Ten je podľa predsedu družstva v Badíne Mojmíra Haška v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Haško je sám členom pracovnej skupiny k príprave tohto zákona, kde prišlo viac ako 50 pripomienok.

„Našou najzásadnejšou pripomienkou je zapracovať do zákona objektívnu zodpovednosť za vzniknuté škody na poľnohospodárskych plodinách. Pokiaľ zákon nebude riešiť otázku škôd a náhrady za ne, tak celý schvaľovací proces a nový zákon bude len formálny,“ uzavrel Haško.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika