Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Lovná zver vlani spôsobila na poliach škody za 26 miliónov eur

Pestovateľom chýbajú kompenzácie.

Lovná zver vlani spôsobila na poliach škody za 26 miliónov eur
Ilustračná snímka. Foto: TASR

Poľovná aj chránená zver zanecháva na slovenských poliach z roka na rok väčšie škody. Len za vlaňajšok dosiahli 26 miliónov eur, pričom úhrn za uplynulé štyri roky je viac ako 72 miliónov eur. Informovali o tom vo štvrtok (12. 5.) informovali zástupcovia Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK).

Podľa podpredsedu komory Miroslava Štefčeka sú škody v skutočnosti ešte vyššie, pretože uvádzajú sa len tie, ktoré SPPK nahlasujú jej členovia. „Vlani takto poškodili poľnohospodársku pôdu na takmer 87 000 hektároch. Takto vysoké škody demotivujú pestovateľov a znižujú potravinovú bezpečnosť,“ uviedol.

Premnožená poľovná zver spôsobila najväčšie škody v okresoch Levice, Veľký Krtíš, Nitra, Senica a Bratislava, hlásia ich však prakticky z celého Slovenska.

Chýbajú kompenzácie

V rámci plodín najviac poškodzujú kukuricu, pšenicu a repku ozimnú. Zver ale ničí aj vinohrady, ovocné sady či polia so zeleninou. Podľa poľnohospodárov sa situácia už vymyká spod kontroly a treba urýchlene zakročiť.

Pestovatelia totiž nemajú možnosť kompenzácií a problém treba riešiť systémovo a legislatívne. Riešením je podľa nich správne nastavený zákon o poľovníctve.

Ten je podľa predsedu družstva v Badíne Mojmíra Haška v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Haško je sám členom pracovnej skupiny k príprave tohto zákona, kde prišlo viac ako 50 pripomienok.

„Našou najzásadnejšou pripomienkou je zapracovať do zákona objektívnu zodpovednosť za vzniknuté škody na poľnohospodárskych plodinách. Pokiaľ zákon nebude riešiť otázku škôd a náhrady za ne, tak celý schvaľovací proces a nový zákon bude len formálny,“ uzavrel Haško.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika