Na hlavný obsah

Marek Hamšík ukončil reprezentačnú kariéru

Futbalista má 34 rokov.

Marek Hamšík ukončil reprezentačnú kariéru
Na snímke kapitán Marek Hamšík (Slovensko) počas kvalifikačného zápasu H-skupiny Slovensko - Slovinsko o postup na MS2022. Foto: TASR

Kapitán slovenských futbalistov Marek Hamšík ukončil reprezentačnú kariéru. Rozhodnutie oznámil na svojej oficiálnej webstránke v pondelok (23. 5.).

Rozhodnutie prišlo v deň nominácie národného tímu na júnové stretnutia Ligy národov. V nich sa musí slovenská reprezentácia zaobísť bez 34-ročného stredopoliara, ktorý momentálne pôsobí v tureckom Trabzonspore.

V najcennejšom drese odohral 135 zápasov

Hamšík odohral v rokoch 2007 až 2021 v najcennejšom drese 135 zápasov a strelil v nich 26 gólov. Debut absolvoval 7. februára 2007 v Jereze v prípravnom stretnutí Slovensko – Poľsko (2:2).

Zúčastnil sa na MS 2010 aj ME 2016 a 2020, na posledný duel nastúpil vlani 11. novembra v kvalifikácii MS 2022 v Trnave proti Slovinsku (2:2).

„Nebolo to jednoduché, dlho som rozmýšľal, no po pätnástich rokoch som sa rozhodol uzavrieť významnú a nádhernú časť mojej futbalovej kariéry. Ukončil som moju reprezentačnú futbalovú kariéru,“ napísal na svojom webe.

Bola to dlhá a krásna cesta, na ktorú som veľmi pyšný. Som až dojatý, že som mohol byť pri všetkých najväčších úspechoch slovenskej futbalovej reprezentácie. Mohol som byť súčasťou tímu, ktorý absolvoval v roku 2010 svetový šampionát v Juhoafrickej republike a v rokoch 2016 a 2021 sa dostal na majstrovstvá Európy. Bolo pre mňa veľkou cťou viesť vo viac ako päťdesiatich dueloch národný tím Slovenska aj ako kapitán,“ pokračoval vo svojom stanovisku.

Reprezentovať moju krajinu som vždy bral ako obrovskú česť, zodpovednosť a snažil sa vždy vydať zo seba všetko pre našich fanúšikov. Vždy bolo nádherné spievať pred zápasmi slovenskú hymnu a vidieť na tribúnach fanúšikov s našimi vlajkami. Človek väčšiu motiváciu ani nepotreboval,“ dodal Hamšík.

Futbalista sa zároveň poďakoval trénerom, spoluhráčom a realizačným tímom, s ktorými spolupracoval.

Skončila sa éra Škrteľa a Hamšíka

„Skončila sa éra Martina Škrtela a Mareka Hamšíka, začína sa nová. Skončili hráči, ktorí dali národnému tímu veľmi veľa. Som rád, že som s oboma mohol spolupracovať. Chcel by som vyjadriť rešpekt a obdiv k tomu, čo dosiahli, akým spôsobom dokázali reprezentovať Slovensko v rámci európskeho a svetového futbalu,“ povedal na pondelňajšej (23. 5.) tlačovej konferencii reprezentačný tréner Štefan Tarkovič.

„Patrí im vďaka. Mareka ľudsky chápem, to rozhodnutie dozrievalo dlhšie, od februára. Aj on sám sa dlho rozhodoval, či chce spraviť takýto krok. Tomuto mužstvu bude chýbať osobnostne. Budú chýbať jeho hráčska typológia a skúsenosti, ktoré nadobudol počas kariéry. Na druhej strane, otvára sa priestor pre hráčov, ktorí musia Mareka nahradiť, aby sme boli úspešní aj v novej etape,“ dodal Tarkovič.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Šport