Na hlavný obsah

Mečiarove amnestie: Problém je v úrovni utajenia spisu, tvrdí Kolíková

Prípad sa rieši už desiatky rokov.

Mečiarove amnestie: Problém je v úrovni utajenia spisu, tvrdí Kolíková
Na archívnej snímke bývalý predseda vlády Vladimír Mečiar. Foto: TASR

Je hanbou pre Slovensko, že sa stále nevyriešilo zavlečenie Michala Kováča ml. do zahraničia. Skonštatoval to na úvod pondelkového (23. 5.) rokovania ústavnoprávneho výboru poslanec Juraj Šeliga (Za ľudí).

Témou zasadnutia výboru boli práve takzvané Mečiarove amnestie. Od ich zrušenia sa na Okresnom súde Bratislava III v tejto veci neuskutočnilo ani jedno súdne pojednávanie.

Na rokovaní výboru sa zúčastnila aj ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (nom. SaS), špeciálny prokurátor Daniel Lipšic a predseda súdnej rady Ján Mazák.

Šéfka rezortu spravodlivosti zdôraznila, že tento prípad je traumatizujúci pre celú spoločnosť. Vysvetlila, že obžalobu v prípade podali už v roku 2000. „To znamená, že pred 22 rokmi podali obžalobu v tejto veci. Potom, v roku 2001 konanie zastavili pre Mečiarove amnestie,“ pokračovala s tým, že tie sa zrušili v roku 2017.

Následne sa okresný súd obrátil na Súdny dvor Európskej únie s predbežnou otázkou, či môže súd konať v tejto veci, keď v nej už raz zastavili konanie. Európsky súd o tejto veci rozhodol v decembri minulého roku.

Problém s utajením spisu

„Keďže celé konanie sa rozbehlo v roku 2000, rozhoduje sa podľa starého trestného poriadku a znamená to potrebu prísediacich. S ohľadom na to, aký je tu vysoký stup utajenia, je potrebné, aby prísediaci mali rovnako takýto vysoký stupeň utajenia,“ objasnila Kolíková.

Práve táto skutočnosť komplikuje začatie pojednávania, keďže súd nemá k dispozícii žiadnych prísediacich z ľudu, ktorí by mali dostatočnú previerku. Získanie previerky od Národného bezpečnostného úradu pritom trvá približne šesť mesiacov.

Ministerka sa zároveň domnieva, že podmienky na to, aby bol vo veci takýto stupeň utajenia, neexistujú. „Požiadala som riaditeľa Slovenskej informačnej služby, aby prehodnotil stupeň utajenia. Mám za to, že nie sú takto postavené podmienky, aby trval na tom, že tu má byť takýto vysoký stupeň utajenia,“ dodala.

Podľa Kolíkovej je tiež možnosť, že by prokuratúra vec stiahla a opätovne podala obžalobu. Vtedy by sa vo veci konalo podľa nového procesu a nebolo by treba prísediacich.

Predseda Súdnej rady SR Ján Mazák nevidí priestor na prijatie zákona, ktorý by riešil situáciu na Okresnom súde Bratislava III. „Platí všeobecný princíp trestného konania. Vždy to treba posudzovať podľa tých predpisov trestného práva, ktoré tu boli účinné v čase spáchania skutku,“ doplnil. Navrhuje vytvoriť optimálne podmienky pre okresný súd na to, aby sa dokázal venovať obžalobe.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko