MS 2022: Slovensko zdolalo Kazachstan 4:3

Zápas sme sledovali online.

Adam Líška dáva gól brankárovi Kazachstanu. Foto: TASR

Slovensko v piatok (20. 5.) zdolalo na MS 2022 v hokeji Kazachstan 4:3 a udržalo si tak nádej na postup do štvrťfinále.  Najbližšie budú hrať v sobotu o 19.20 h proti Taliansku.

Slovenskí hokejisti po prvej tretine prehrávali 1:2, hoci ich v 13. minúte poslal do vedenia Kollár. Kazachstan však zásluhou Paňukova v 16. a Ševčenka v 18. minúte otočili.

V druhej tretine však Slovensko strelilo tri góly. Po päťminútovom vylúčení Akolzina v 30. minúte vyrovnával Féhérváry. Na 3:2 dával o štyri minúty neskôr Líška. Štvrtý gól Slovenska dal z trestného strieľania talentovaný mladík Slafkovský.

Na začiatku 3. tretiny, v 44. minúte, sa Kazachstan opäť dostal na dostrel. Húsku tečom prekonal Paňukov a dal na 4:3. Na záver to vyčerpaní Kazachovia skúšali aj bez brankára, skórovať sa im však nepodarilo.

Kazachstan tak stále čaká na prvý bodový zápis, Slováci majú už 6 bodov. Prvé tri získali na úvod šampionátu proti Francúzsku. „Som hrdý na každého, bol to vybojovaný zápas. Nenazval by som ho existenčným, jednoducho sme do toho išli s tým, že sa musí vyhrať,“ povedal po stretnutí pre RTVS rozhodujúci strelec Juraj Slafkovský.

„Bolo to trochu utrápené, musíme sa trochu upokojiť a hrať s väčšou pohodou. Dali sme si míting po poslednom zápase, vedeli sme čo musíme v presilovkách robiť, ja som to tam pustil a som rád, že to tam padlo,“ uviedol Martin Féhérváry.

Priebeh zápasu:

1. tretina:

Prvú tretinu Slováci prehrali 1:2.

Kazachstan využil aj druhú presilovku. V 17. minúte Ševčenko bekhendom prekonal Húsku a poslal svoj tím do vedenia.

Slovensko bude opäť hrať v oslabení, beží 16. minúta. Pospíšil opäť fauloval, narazil Orechova na mantinel a oslabil slovenské mužstvo.

A je vyrovnané. Kazachovia využili presilovku. Paňukov z kruhu prekonal Húsku a stav je 1:1.

Kazachstan si zahrá presilovku, v 14. minúte fauloval Pospíšil a Kazachovia budú mať šancu vyrovnať.

Slovensko ide do vedenia! V 13. minúte Takáč zachytil rozohrávku Kazachstanu, prihrál Kollárovi a ten prekonal Šutova. Slováci vedú 1:0.

Slováci sú v polovici prvej tretiny strelecky aktívnejší, vedú v pomere 9:1.

Kazachstan sa pripomenul v ôsmej minúte, Asetov z tesnej blízkosti neprekonal Húsku.

Siedma minúta mohla priniesť zmenu skóre, Slafkovský skvele našiel Krištofa, ten strieľal z prvej, no Šutov puk vyrazil.

V štvrtej minúte sa slovenskí fanúšikovia už tešili, no predčasne. Féhérváryho strela skončila len na žrdi kazašskej brány.

V tretej minúte vystrelil z dobrej pozície Takáč, jeho strelu z úrovne kruhu Šutov chytil.

Zápas sa začal.

2. tretina:

Slovenskí hokejisti zvládli druhú tretinu, dali tri góly a vedú 4:2.

A už Slováci vyhrávajú o 2 góly! Nariadené trestné strieľanie premenil Juraj Slafkovský.

Slovensko opäť vyhráva! V 34. minúte Adam Líška v nájazde prekonal Šutova a Slovensko opäť vedie.

V 30. minúte je vyrovnané! Féhérváry vystrelil, tatar strelu zrejme tečoval a Slováci vyrovnali na 2:2.

Slovensko si v polovici zápasu zahrá po prvý raz v presilovej hre. Minárika tvrdo sfauloval Akolzin. Rozhodcovia kazašského útočníka napokon po dlhšom skúmaní zákroku poslali na vyšší trest.

Kazachstan po prvý raz v zápase nevyužil presilovku.

V 24. minúte budú hrať slovenskí hokejisti opäť v oslabení, Grmana vylúčili za držanie hokejky.

Slováci sú aktívni, gól však zatiaľ v druhej časti hry nestrelili.

Začala sa druhá tretina.

3. tretina:

Koniec. Slovensko zvíťazilo nad Kazachstanom 4:3.

Kazachovia skúšajú pred koncom hru bez brankára.

V 38. minúte mali Slováci šancu, Ivan však neprekonal z blízkosti brány Šutova.

Kazachstan znižuje. Paňukov prekvapil Húsku a v 44. minúte je stav 3:4 pre Slovensko.