Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Na Slovensku doposiaľ nezaznamenali prípady opičích kiahní

Prvý prípad zaznamenalo napríklad Rakúsko.

Na Slovensku doposiaľ nezaznamenali prípady opičích kiahní
Vírus opičích kiahní pod mikroskopom. Foto: Twitter/Reuters

Na Slovensku doposiaľ nezaznamenali prípady opičích kiahní, neevidujú ani podozrenia na toto ochorenie. Na webe o tom informuje Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Ten situáciu vo výskyte opičích kiahní v Európe dôkladne monitoruje. „Európa – a to vrátane Slovenska – nie je endemickou oblasťou výskytu opičích kiahní,“ uviedol ÚVZ SR.

Ochorenie zaznamenali v roku 1970

Opičie kiahne sú vírusovým, zoonotickým ochorením. Prvýkrát ho u človeka zaznamenali v roku 1970 v Demokratickej republike Kongo.

K prenosu na ľudí dochádza kontaktom s infikovaným zvieraťom, človekom alebo predmetmi kontaminovanými biologickým materiálom, obsahujúcim vírus opičích kiahní.

Pre rozvoj ochorenia u človeka je podľa vedúcej odboru surveillance infekčných ochorení ÚVZ SR Júlie Adamčíkovej potrebný dlhší a intenzívnejší kontakt s infikovaným.

Inkubačný čas predstavuje zvyčajne šesť až 16 dní, podľa ÚVZ môže kolísať aj od piatich do 21 dní. Príznaky ochorenia sa na začiatku podobajú chrípke, infikované osoby pociťujú horúčku, únavu, bolesti svalov či zimnicu, neskôr sa pridá výsev.

Prvý prípad opičích kiahní v pondelok (23. 5.) potvrdilo Rakúsko. Prípady infekcie zaznamenali aj európske krajiny ako Nemecko, Portugalsko, Španielsko, Taliansko, Francúzsko či Británia.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko