Na hlavný obsah

Na Slovensku podľa Eurostatu klesla stredná dĺžka života o vyše 2 roky

Ide o najväčší pokles spomedzi krajín Únie.

Na Slovensku podľa Eurostatu klesla stredná dĺžka života o vyše 2 roky
Foto: TASR

Stredná dĺžka života v členských štátoch Európskej únie bola vlani stále nižšia než pred vypuknutím pandémie koronavírusu.

Najväčší pokles v porovnaní s rokom 2020 (o 2,2 roka) zaznamenali na Slovensku a v Bulharsku, nasledujú Lotyšsko (-2,1) a Estónsko (-2,0), uvádza európsky štatistický úrad Eurostat v predbežnej správe zverejnenej v piatok (6. 5.). Píše o tom agentúra DPA.

Z predbežných dát za rok 2021 vyplýva, že koronavírusová pandémia, ktorá sa začala v roku 2020, mala „negatívny účinok na strednú dĺžku života pri narodení, ktorá sa (v medziročnom porovnaní) znížila v takmer polovici členských štátov EÚ“.

Eurostat tiež porovnával údaje za rok 2021 s rokom 2019, teda s obdobím ešte pred začatím koronavírusovej pandémie. Výsledky ukázali, že Luxembursko bolo jediným štátom EÚ, ktorý evidoval nárast strednej dĺžky života (+0,1 roka). Na Malte a vo Švédsku nezistili žiadne zmeny v tejto oblasti.

V porovnaní rokov 2019 a 2021 znova najhoršie dopadli Bulharsko (-3,7 roka) a Slovensko (-3 roky) a tiež Rumunsko (-2,7 roka).

Eurostat definuje strednú dĺžku života pri narodení ako priemerný počet rokov, ktorý novonarodené dieťa prežije za predpokladu, že súčasné úmrtnostné pomery sa nezmenia počas celého jeho života.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet