Jedna z najväčších hereckých osobností 20. storočia, národný umelec Karel Höger, zomrel 4. mája 1977 pred 45 rokmi.
Na javisku, pred kamerou i v rozhlase strávil polovicu storočia. Tento nezabudnuteľný herec a rozprávač vynikal mimoriadne kultivovaným prejavom.
Herecky presvedčil citlivosťou, vnímavosťou a múdrosťou. Hoci nebol typom klasického zvodcu, ženy ho milovali.
Patril medzi najvyhľadávanejších hercov
Už prvými filmovými úlohami si získal uznanie a po roku 1945 patril medzi najvyhľadávanejších hercov českej kinematografie.
Obdobie politických zvratov krátko po roku 1948 a roky politickej normalizácie začiatkom 70. rokov však nepriali jeho hereckému talentu.
Málo ho obsadzovali do filmov a po roku 1970 ho vylúčili z pražskej Akadémie múzických umení, kde prednášal.
Höger sa narodil pred 100 rokmi, 17. júna 1909, v Královom Poli pri Brne. Ako dieťa mnohodetnej rodiny (narodil sa ako trináste dieťa) vyrastal Höger síce v skromných pomeroch, zato však v harmonickom prostredí, obklopený starostlivosťou.
V roku 1928 vyštudoval učiteľský ústav v Brne a krátko potom učil na neďalekých dedinách. Popritom študoval herectvo na konzervatóriu v Brne.
Vážne aj historické postavy
V roku 1932 získal prvé angažmán v činohre Zemského divadla v Brne, kde pôsobil osem rokov a vytvoril vyše sto postáv.
V roku 1940 ho prijali do Národného divadla v Prahe a súčasne sa začala i jeho dráha filmového herca. Prvú väčšiu filmovú úlohu stvárnil v romantickom filme Za tichých nocí.
Nasledovali ďalšie filmy ako napríklad Modrý závoj, Turbina či Čtrnáctý u stolu.
Höger hral mnoho vážnych, tragických postáv, niekoľko významných mužov z českej národnej histórie (Mikoláša Aleša v rovnomennom filme, Bedřicha Smetanu vo filme Z mého života, postavu kráľa Václava IV. v známej husitskej trilógii Jan Hus), ale aj fiktívnu postavu inžiniera Prokopa z filmu nakrúteného podľa Čapkovho románu Krakatit.
S Josefom Bekom vytvoril dvojicu kriminalistov, ktorá riešila záhadné prípady v trojici detektívok Alibi na vodě. Medzi jeho najvýznamnejšie úlohy patrí postava bilancujúceho knihovníka Jana z filmu Zlatá reneta, postava dr. Heřmana z Já, spravedlnost, a šľachtica Donovalského z historického filmu Čest a sláva.
Hral v televíznom filme Romeo a Julie na konci listopadu, a tiež v televíznom filme Lístek do památníku.
Zomrel na infarkt
Jednou z Högerových posledných filmových úloh bola postava v známom komediálnom muzikáli Zdeňka Podskalského Noc na Karlštejně, kde si znovu zahral historickú postavu arcibiskupa Arnošta z Pardubíc.
Stretol sa tam s plejádou vtedajších hviezd českého neba – Jaroslavom Marvanom, Janou Brejchovou, Vlastimilom Brodským, Jaroslavom Hanzlíkom, Danielou Kolářovou a Milošom Kopeckým.
Na jar 1977 začal nakrúcať krásnu postavu doktora Sovu v televíznom seriáli Nemocnica na kraji města, čo však už nedokončil. Zomrel na infarkt 4. mája 1977.
Na divadelných doskách účinkoval Höger napríklad v hre Jan Hus, Strakonický dudák, Cyrano z Bergeracu a v mnohých iných.
Uplatnil sa aj ako rozprávač s veľmi príjemným hlasom v televíznych rozprávkach, napríklad O Rumcajsovi. Roky učil na konzervatóriu a na Akadémii múzických umení v Prahe od roku 1966 ako profesor.