Ústavný súd (ÚS) SR v stredu (25. 5.) odmietol návrh skupiny opozičných poslancov Národnej rady (NR) SR. Tí považovali novelu ústavy z decembra 2020 súvisiacu s reformou justície za protiústavnú.
Poslanci v podaní namietali obmedzenie, podľa ktorého ÚS nerozhoduje o súlade ústavných zákonov s ústavou samotnou.
ÚS po predbežnom prerokovaní návrhu dospel k záveru, že ho treba odmietnuť „z dôvodu nedostatku právomoci“. „Ústavný súd rešpektujúc východisko, podľa ktorého ústava nie je hodnotovo neutrálna, uviedol, že sa k namietanému právnemu predpisu, ktorý mu bráni rozhodovať o súlade ústavných zákonov s ústavou, stavia s kompetenčným rešpektom. Zároveň však s výhradou,“ informoval súd po zasadnutí pléna.
Kompetenčný rešpekt spočíva v tom, že ÚS nemôže v bežnom ponímaní zadefinovať ako súčasť materiálneho jadra ústavy svoju inštitucionálnu kontrolu nad NR SR v oblasti ústavnej normotvorby.
„Výhrada vyplýva z osobitného postavenia Ústavného súdu SR ako nezávislého ochrancu ústavnosti podľa článku 124 ústavy. To by mohlo generovať ochranu materiálneho jadra ústavy v prípade extrémneho zásahu doň. Za takýto zásah možno považovať narušenie materiálneho jadra ústavy s intenzitou meniacou charakter SR ako demokratického a právneho štátu,“ konštatoval ÚS v tlačovej správe.
Súd verí, že situácia vyžadujúca si jeho zásahovú ingerenciu do oblasti ústavnej normotvorby v SR nenastane. „Zároveň upozorňuje kvalifikované návrhové subjekty, že extrémnosť postupu ústavodarného orgánu nie je možné chápať účelovo. Ale, práve naopak, nanajvýš zdržanlivo,“ dodal ÚS.