Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Podarilo sa nájsť a identifikovať pištoľ, ktorá patrila Jozefovi Gabčíkovi

Čo sa so zbraňou stalo, dlho nebolo jasné.

Podarilo sa nájsť a identifikovať pištoľ, ktorá patrila Jozefovi Gabčíkovi
Na historických snímkach zhora Reinhard Heydrich a dole parašutisti Jan Kubiš a Jozef Gabčík. Foto: TASR

Českým bádateľom sa podarilo nájsť a identifikovať osobnú pištoľ Jozefa Gabčíka. Jedného z výsadkárov, ktorí v roku 1942 vykonali v Prahe atentát na zastupujúceho ríšskeho protektora Reinharda Heydricha.

Keď sa Gabčíkovi zasekol samopal Sten britskej výroby a bomba vrhnutá Janom Kubišom v zákrute Heydricha len zranila, pokúšal sa ho Gabčík ešte zastreliť americkou pištoľou typu Colt Model 1903 Pocket Hammerless – opäť bezvýsledne.

„Svätý grál“ protinacistického odboja

Čo sa s Gabčíkovou zbraňou stalo, dlho nebolo jasné. Teraz, 80 rokov po útoku na Heydricha, je však opäť „na svete“.

Historici ju nazývajú „svätým grálom“ československého protinacistického odboja, uviedla v piatok (27. 5.) stanica ČT24.

Podľa Pavla Černého, bývalého policajta a prezidenta spolku Liga Libe, je nedávno nájdená pištoľ nielen zbraňou, ktorou strieľal Gabčík na Heydricha. Ide aj o zbraň, ktorú mal pri sebe pri konečnom boji v krypte pražského Chrámu svätých Cyrila a Metoda.

„Ide o zbraň, ktorá strieľala podľa správ gestapa proti obergruppenführerovi Heydrichovi; ktorá strieľala po jeho šoférovi Kleinovi a ktorou na 99,9 percenta Gabčík nakoniec tiež ukončil v krypte svoj život,“ ozrejmil Černý.

Dodal, že totožnosť zbrane s výrobným číslom 539370, ktorú verejnosti prvýkrát predstavil vo svojom dokumente „Anthropoid – zákruta“, a jej spojenie s Jozefom Gabčíkom potvrdzujú údaje z Londýna, ako aj z Berlína.

Jej osudy po boji v krypte boli komplikované. Najprv sa jej – tak ako ostatných vecí padlých československých vojakov – zmocnili Nemci a uložili v sídle gestapa v Petschkovom paláci. Po vojne odtiaľ tieto veci odviezli inam.

Zbraň je v súkromnom vlastníctve

Teraz je predmetná zbraň v súkromnom vlastníctve; jej majiteľ si praje zostať v anonymite. Pištoľ však nekupoval ako Gabčíkovu zbraň – v tom čase to nebolo známe, aj keď sa dalo predpokladať, že patrila niektorému z výsadkárov.

Sten, ktorý sa Gabčíkovi zasekol, zostáva zatiaľ nezvestný. Historici veria, že by sa časom mohol nájsť aj ten.

Po atentáte z 27. mája 1942 nasledovala v Protektoráte Čechy a Morava tzv. heydrichiáda – nacistický teror a masové popravy, ktoré vyvrcholili v júni 1942 vyhladením českých obcí Lidice a Ležáky nemeckou armádou.

Jozef Gabčík sa narodil v roku 1912 v Poluvsí, ktoré je dnes mestskou časťou Rajeckých Teplíc.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko