Na hlavný obsah

Poradca Zelenského Podoľak: Ukrajina neprijme prímerie, kým sa ruskí vojaci nestiahnu

Ukrajina nemá záujem o nový Minsk, tvrdí.

Poradca Zelenského Podoľak: Ukrajina neprijme prímerie, kým sa ruskí vojaci nestiahnu
Na videosnímke ruskí vojaci sledujú ukrajinských vojakov, ktorí nastupujú do autobusu po tom, ako opustili obliehaný oceliarsky závod Azovstaľ v Mariupole. Foto: TASR/AP

Poradca ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Mychajlo Podoľak vo štvrtok (19. 5.) uviedol, že jeho krajina neprijme žiadne prímerie, kým sa všetci ruskí vojaci nestiahnu. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Štvrtkové (19. 5.) vyhlásenie Podoľaka, ktorý sa zúčastnil na niekoľkých kolách rozhovorov s Ruskom, odráža čoraz istejší postoj Ukrajiny, ktorá v bojoch proti ruskej ofenzíve dosahuje faktickú patovú situáciu.ä

„Neponúkajte nám prímerie – to nie je možné bez úplného stiahnutia ruských vojakov,“ napísal Podoľak na twitteri. „Ukrajina nemá záujem o nový ’Minsk’ a obnovenie vojny o niekoľko rokov,“ dodal.

Narážal tým na mierovú dohodu z roku 2015 pre východnú Ukrajinu, ktorú sprostredkovali Francúzsko a Nemecko a ktorú podpísali v bieloruskom hlavnom meste Minsk.

Podobné vyhlásenia mali nedávno viacerí ďalší ukrajinskí predstavitelia. Podoľak nespresnil, čo znamená „úplné“ stiahnutie ruských vojakov. Doplnil ešte, že „kým Rusko nebude ochotné úplne uvoľniť okupované (ukrajinské) územia, naším rokovacím tímom budú zbrane, sankcie a peniaze“.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet