Na hlavný obsah

Prezidentka navštívila Skalicu, hovorila aj o zelenej energii

Uctila si pamiatku Antona Srholca.

Prezidentka navštívila Skalicu, hovorila aj o zelenej energii
Prezidentka Zuzana Čaputová počas prehliadky výrobnej haly spoločnosti Protherm Production v Skalici. Foto: SITA

Skalica zohrala významnú úlohu na ceste k našej modernej štátnosti, pretože bola prvým sídlom dočasnej vlády po jej príchode na Slovensko v roku 1918, a teda krátko aj hlavným mestom. Vyhlásila to prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá vo štvrtok (12. 5.) toto mesto na Záhorí navštívila.

Hlava štátu označila Skalicu za mesto výnimočných ľudí s bohatou históriou a architektúrou, na ktorej sa podpísal aj architekt Dušan Jurkovič.

„S vedením mesta sme spolu hovorili o projektoch samosprávy v oblasti sociálnej politiky. Najmä o zámere vybudovania krízového centra pre ženy či zmene pravidiel pri rozdeľovaní detí do škôl tak, aby sa zlepšila integrácia detí z rómskych komunít,“ priblížila Čaputová.

Stretla sa aj so zástupcami tunajších spoločenských organizácií a inštitúcií. Zdravotníci, sociálni pracovníci, riaditelia škôl, ľudia z kultúry, športovci, ale aj vinári sa podľa prezidentky starajú o to, aby sa Skaličanom lepšie žilo a posúvajú mesto dopredu.

Čaputová si uctila aj pamiatku významného Skaličana, rímskokatolíckeho kňaza a saleziána Antona Srholca. „Jeho láska k blížnemu a odkaz neúnavného boja za jej napĺňanie v slobode nám môže byť návodom, ako zvládnuť aj súčasnú náročnú dobu,“ skonštatovala hlava štátu.

Zelená klíma

Prezidentka si prezrela aj podnik Protherm Production, ktorý vyrába široký sortiment kotlov a tepelné čerpadlá.

„Práve táto výroba je dôležitá z dôvodu prechodu na zelenú klímu. Majú aj svoje vývojové a technologické centrum. Je to firma nadnárodného rázu, vzhľadom na to, že vyváža do celého sveta,“ uviedla.

Ako doplnila, treba venovať pozornosť takémuto typu výroby. „Zároveň vláda spúšťa podporu z európskych zdrojov na nákup tepelných čerpadiel do domácností vo výške 15 miliónov eur. Je to skvelý príspevok k ekologizácii a obnove budov,“ povedala.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny