Na hlavný obsah

Pri streľbe v obchode v USA zomrelo desať ľudí

Malo ísť o rasovo motivovaný útok.

Pri streľbe v obchode v USA zomrelo desať ľudí
Policajt sa pozerá cez okno v obchode, v ktorom sa strieľalo. Foto: TASR/AP

Desať mŕtvych a troch zranených si vyžiadala streľba, ku ktorej došlo v sobotu (14. 5.) v americkom meste Buffalo v štáte New York. Incident sa odohral v predajni potravín a na priľahlom parkovisku.

Útočníkom bol 18-ročný belošský strelec. Z 13 ľudí zasiahnutých streľbou bolo 11 tmavej pleti a dvaja bielej pleti. Podľa príslušných úradov išlo o „rasovo motivovaný“ útok, ktorý mladík prostredníctvom kamery streamoval na webovej platforme twitch.

Strelec mal na sebe ochranný výstroj, prilbu a bol vyzbrojený vysokovýkonnou útočnou puškou, uviedla polícia, z ktorej vyhlásenia cituje tlačová agentúra AFP.

Útočník sa vzdal

Útočník najskôr na parkovisku pred obchodom supermarketovej siete Tops postrelil štyroch ľudí – troch z nich smrteľne -, následne vošiel dovnútra a pokračoval v masakre.

Podozrivý, identifikovaný ako Payton Gendron z mesta Conklin v štáte New York, sa po príchode polície na miesto činu chcel zastreliť, napokon zložil zbraň a vzdal sa.

Po zatknutí ho obvinili z vraždy prvého stupňa, za ktorú mu hrozí doživotie bez možnosti podmienečného prepustenia.

Svoj útok chcel vysielať

Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) streľbu vyšetruje ako trestný čin z nenávisti. „Tento incident vyšetrujeme ako zločin z nenávisti a prípad rasovo motivovaného násilného extrémizmu,“ povedal špeciálny agent FBI Stephen Belongia.

Hovorca služby Twitch pre AFP potvrdil, že strelec použil túto streamovaciu platformu na vysielanie svojho útoku.

„Prenos sme zastavili menej než dve minúty po tom, ako sa začalo násilie. Podnikáme všetky príslušné kroky, aby sme zabránili prípadnému šíreniu tohto obsahu,“ uviedol hovorca.

Americký prezident Joe Biden podľa Bieleho domu dostal o streľbe informácie. Hovorkyňa Bieleho domu Karine Jean-Pierreová uviedla, že prezident a prvá dáma sa modlia za obete.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet