Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Priemyselná produkcia sa na Slovensku v marci medziročne prepadla o 7,3 %

Dvojciferne padla výroba áut aj dodávka energií.

Priemyselná produkcia sa na Slovensku v marci medziročne prepadla o 7,3 %
Ilustračná snímka - výrobný závod automobilky Groupe PSA Slovakia v Trnave. Foto: TASR

Priemyselná produkcia v marci medziročne poklesla o 7,3 %. Stalo sa tak aj napriek tomu, že väčší počet priemyselných odvetví bol počas marca v pluse ako v poklese.

Príčinou sú výraznejšie poklesy v kľúčových priemyselných odvetviach ako v energetike, vo výrobe dopravných prostriedkov či vo výrobe z ropy vrátane produkcie koksu. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Priemyselné odvetvia s najvýznamnejším vplyvom na vývoj produkcie. ZDROJ: ŠÚ SR

Marcový výsledok priemyslu tak prehĺbil februárový nepatrný pokles a potvrdil podľa štatistikov obavy z príchodu výraznejšieho poklesu. Slovenský priemysel vyprodukoval o 17,1 % väčšiu hodnotu, ako bol priemer mesiacov v roku 2015. Vlani v marci to bolo až o 26,3 % viac ako v mesačnom priemere z roku 2015.

Pokles zaznamenalo 7 odvetví

Celkovo z 15 sledovaných odvetví priemyslu zaznamenalo medziročný pokles produkcie v treťom mesiaci sedem odvetví. Aktuálny výsledok najvýznamnejšie ovplyvnil pokles produkcie v dodávke elektriny, plynu a pary o 29,7 % a súčasne pokles vo výrobe dopravných prostriedkov o 13,9 %.

Výraznejší pokles o 25,6 % zaznamenala tiež výroba koksu a rafinovaných ropných produktov, čo vynieslo toto odvetvie na tretiu priečku najvýznamnejšieho vplyvu k celkovému výsledku priemyslu.

K medziročnému poklesu výkonov celého priemyslu prispelo tiež takmer štvrtinové zníženie výkonov v ťažbe a dobývaní a mierny pokles výkonnosti vo výrobe z gumy a plastu.

Pozitívny vplyv mal najmä rast vo výrobe strojov a zariadení o 3,9 % a mierne rasty v ostatných menších odvetviach slovenského priemyslu. Medzimesačne sa po zohľadnení sezónnych vplyvov priemyselná produkcia znížila o 5,3 %.

V súhrne za celý prvý štvrťrok 2022 priemyselná produkcia klesla medziročne o 1,8 %. Najvýznamnejší vplyv na dynamiku vývoja mal pokles produkcie v energetických dodávkach o 15,1 %

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika