Na hlavný obsah

Rusi otvoria potravinové koridory z Ukrajiny, ak Západ zruší sankcie

Ukrajina patrí k najväčším producentom obilia na svete.

Rusi otvoria potravinové koridory z Ukrajiny, ak Západ zruší sankcie
Ilustračná snímka.

Rusko je pripravené vytvoriť humanitárne koridory pre plavidlá prevážajúce potraviny, aby mohli opustiť Ukrajinu. Moskva však na odvrátenie potravinovej krízy požaduje zrušenie medzinárodných sankcií uvalených na Rusko za vojenskú inváziu na Ukrajinu.

V stredu (25. 5.) to oznámil námestník ruského ministra zahraničných vecí Andrej Rudenko, píše agentúra Reuters citujúc ruský Interfax. „Vyriešenie potravinovej krízy vyžaduje komplexný prístup vrátane odstránenia sankcií uvalených na ruský vývoz a na obchodné transakcie,“ uviedol Rudenko.

Ukrajina patrí k najväčším producentom obilia na svete. Vývoz cez ukrajinské prístavy sa však v dôsledku ruskej vojenskej invázie zastavil.

Podľa nemeckej vlády blokuje Rusko na Ukrajine export približne 20 miliónov ton obilnín určených najmä pre severnú Afriku a Áziu – z nich veľkú časť v prístave v Odese.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondelok (23. 5.) informoval, že Ukrajina rokuje o vytvorení potravinových koridorov na vývoz ukrajinských obilnín.

Námestník ruského ministra zahraničných vecí tiež uviedol, že Moskva bude s Kyjevom diskutovať o možnosti výmeny zajatých vojakov až potom, keď tých, čo sa sami vzdali, odsúdia, uviedol Rudenko.

Vodca samozvanej Doneckej ľudovej republiky (DĽR) Denis Pušilin v pondelok oznámil, že ukrajinských bojovníkov, ktorí sa ruskej armáde v oceliarniach Azovstaľ v ukrajinskom prístavnom meste Mariupol vzdali, postavia v Donecku pred súd.

Námestník ruského ministra zahraničných vecí dodal, že na zriadenie ruskej vojenskej základne v okupovanej Chersonskej oblasti je ešte príliš skoro.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet