Ruské jednotky prenikli do oceliarní Azovstal, poslednej ukrajinskej bašty v Mariupole, o ktorú sa teraz tvrdo bojuje, napísal v stredu (4. 5.) na svojom webe denník Ukrajinska pravda s odvolaním sa na nemenované zdroje.
O ťažkých bojoch o oceliarne v rovnaký deň v televízii hovoril aj starosta Mariupolu.
Ruský útok sa začal už v utorok (3. 5.) večer po čiastočnej evakuácii civilistov z oceliarní, v stredu (4. 5.) sa Rusi predrali do areálu oceliarní, ktoré pred tým bombardovali a ostreľovali. „V Azovstale sa odohrávajú ťažké boje. S ukrajinskými vojakmi nie je spojenie,“ napísal denník.
Stovky civilistov vrátane desiatok detí
Ukrajinskí vojaci a doteraz neevakuovaní civilisti využívajú kryty v podzemí oceliarní. Mnohí vojaci sú ranení.
O ťažkých bojoch o oceliarne informoval aj starosta mesta Vadym Bojčenko. „Naši statoční chlapci bránia túto pevnosť, ale je im veľmi ťažko, pretože pevnosť ostreľujú (Rusi) ťažkým delostrelectvom, tankami a aj z lodí a bombardujú z lietadiel,“ povedal ukrajinskej televízii.
V oceliarňach podľa starostu ešte zostávajú stovky civilistov, vrátane viac ako 30 detí. „Bohužiaľ vypadlo spojenie, a tak nevieme, čo sa deje, či sú v bezpečí, alebo nie,“ dodal starosta podľa agentúry Interfax-ukrajina.
Strategicky položený prístav Mariupol pri Azovskom mori obliehali ruské jednotky a milície proruských separatistov od začiatku marca.
Mesto sa má stať stredobodom osláv
Do zdevastovaného mesta v stredu (4. 5.) podľa ukrajinskej rozviedky pricestoval prvý zástupca šéfa ruskej prezidentskej kancelárie Sergej Kirijenko, aby tu zorganizoval oslavy 9. mája.
V tento deň Rusko oslavuje sovietske víťazstvo v druhej svetovej vojne, a to aj tradičnými vojenskými prehliadkami v Moskve a ďalších mestách.
„Mariupol sa podľa ruských plánov má stať stredobodom osláv. V meste sa teraz odpratávajú z hlavných ulíc ruiny, telá mŕtvych a nevybuchnutá ruská munícia,“ citovala agentúra Interfax-Ukrajina zo správy rozviedky.
Súčasne sa podľa nej chystá propagandistická kampaň, ktorá má Rusom predviesť „radosť“ miestnych obyvateľov z okupácie, a preto Mariupol navštívil kremeľský propagandista Vladimir Solovjov a šéf doneckých separatistov Denis Pušilin.