Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Ruský vrtuľník narušil fínsky vzdušný priestor, tvrdí fínske ministerstvo obrany

Išlo o vrtuľník typu Mi-17.

Ruský vrtuľník narušil fínsky vzdušný priestor, tvrdí fínske ministerstvo obrany
Fínska premiérka Sanna Marinová a fínsky minister obrany Antti Kaikkonen. Foto: TASR/AP

Ruský vojenský vrtuľník v stredu (4. 5.) narušil vzdušný priestor Fínska. Oznámilo to fínske ministerstvo obrany. Deje sa tak v čase čoraz intenzívnejšej diskusie vo Fínsku o možnom vstupe do Severoatlantickej aliancie.

Informovala o tom agentúra AFP. „Išlo o vrtuľník typu Mi-17, ktorý zrejme narušil (fínsky vzdušný priestor) do hĺbky štyri až päť kilometrov,“ uviedol hovorca fínskeho rezortu obrany. Incident sa odohral o 10.40 h miestneho času, dodal.

Začiatkom apríla narušilo nakrátko fínsky vzdušný priestor transportné lietadlo patriace ruskej armáde.

Odborníci upozorňujú, že v dôsledku úvah o možnom vstupe do NATO vo Fínsku a Švédsku môžu byť tieto krajiny cieľom ruských protiopatrení. Obom krajinám hrozia napríklad kybernetické útoky, ale riziko vojenského útoku je podľa odborníkov nízke.   

Vstup krajín do NATO

Štyri ruské stíhačky narušili v marci vzdušný priestor Švédska pri ostrove Gotland v Baltskom mori. V piatok (29. 5.) preletelo švédskym vzdušným priestorom ruské špionážne lietadlo neďaleko námornej základne na juhu krajiny.

Verejnosť aj väčšina fínskych poslancov v súčasnosti podporuje vstup svojej krajiny do NATO. Fínsky prezident Sauli Niinistö má oznámiť svoje stanovisko k tejto téme 12. mája. Fínska premiérka Sanna Marinová v stredu uviedla, že rozhodnutie jej vlády o členstve v Aliancii príde čoskoro.

Fínsko sa v minulosti rozhodlo nevstúpiť do Severoatlantickej aliancie, aby neprovokovalo Rusko, ktoré je jeho východným susedom. Vojna na Ukrajine však vyvolala obrat vo verejnej a politickej mienke v súvislosti s dlhodobou vojenskou neutralitou vo Fínsku aj Švédsku.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet