Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Slováci si priplatia aj za toaletný papier či papierové servítky

Ceny papiera budú rásť aj ďalej.

Nielen drahšie drevo, energie a pohonné látky. Odborníci predpokladajú, že rásť budú aj ceny papierenských výrobkov. Napríklad, servítky z papiera boli v apríli takmer o štvrtinu drahšie ako rok predtým. Kancelársky papier takmer o pätinu.

Výrobky z papiera nezdraželi tak výrazne ako energie či pohonné látky. Podľa štatistického úradu jeden kus toaletného papiera stál v apríli 35 centov, rok predtým asi o desatinu menej. Kancelársky papier však medziročne zdražel o 17 %, papierové servítky o 23 percent.

,,Všetky sortimenty dreva dvíhajú svoju cenu, v niektorých prípadoch až trojnásobne. Samozrejme, tento moment sa odráža aj v cenách našich výrobkov,“ uviedol Juraj Dlhopolček, generálny sekretár Zväzu celulózo-papierenského priemyslu.

Pozrite si celú reportáž RTVS:

Papierenský priemysel spotrebuje viac ako tretinu dreva, ktoré sa vyťaží na Slovensku. Osemdesiat percent produkcie však smeruje na zahraničné trhy, a tak o cene papiera nerozhoduje dopyt na Slovensku, ale v zahraničí.

,,Trhy s nenatieraným drevným papierom, ktorý vyrábame aj v našom závode, sú momentálne také, že dopyt prevyšuje ponuku. Priemerné ceny papiera sú vyššie. Súvisí to predovšetkým s vysokou cenou vstupných nákladov, najmä energií,“ povedala hovorkyňa Mondi SCP Ružomberok Martina Piláriková.

Cena papiera a výrobkov z neho by mala podľa odhadov odborníkov ďalej rásť. Aj preto, že v obaloch čoraz častejšie nahrádza plast, a tak záujem oň celosvetovo rastie.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko