Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Štátny tajomník Galek: Pre výzvu na výstavbu obnoviteľných zdrojov vyčleníme 18 miliónov eur

Bude to bez ohľadu na technológiu.

Štátny tajomník Galek: Pre výzvu na výstavbu obnoviteľných zdrojov vyčleníme 18 miliónov eur
Na snímke štátny tajomník ministerstva hospodárstva SR Karol Galek. Foto: TASR

Ministerstvo hospodárstva vyhlásilo prvú výzvu na výstavbu nových obnoviteľných zdrojov energie (OZE) z plánu obnovy. Rezort podporí projekty celkovou sumou 18 miliónov eur bez ohľadu na technológiu. Jediným kritériom by mala byť najnižšia cena na výrobu energie. Vo štvrtok (12. 5.) o tom informoval štátny tajomník rezortu Karol Galek.

„Cieľom je, aby sme si zvýšili podiel vyrobenej elektriny z takýchto zdrojov do roku 2026 minimálne o ďalších 120 megawattov,“ priblížil Galek. Tento výkon sa však nevzťahuje iba na aktuálnu výzvu.

Aj súčasnú sumu 18 miliónov eur v ďalších výzvach navýšia na celkovo približne 122 miliónov eur. Podporia aj inštalácie nových OZE od výkonu 500 kilowattov až do 50 megawattov. Maximálna výška podpory je tri milióny eur.

Galek zdôraznil, že výzva je technologicky neutrálna. Rezort nebude rozlišovať, či energiu vyrobia zo Slnka, vetra, biomasy či bioplynu.

„Výzva platí pre všetkých podnikateľov – či už ide o fyzické alebo právnické osoby. A, takisto, aj samospotrebiteľov,“ dodal Galek. Práve tento druh výroby, kde sa elektrina spotrebuje priamo na mieste, je podľa štátneho tajomníka najefektívnejší.

O podporu bude možné žiadať na celom území Slovenska. Základným kritériom je podľa Galeka nákladová efektívnosť výroby elektriny, kde náklady na vyrobenú megawatthodinu by nemali prekročiť 27 eur.

Ďalším kritériom bude nenarušenie prírody. Výroba energie musí byť trvalo udržateľná.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika