Na hlavný obsah

Stratenú maľbu Egona Schieleho našli po viac ako 90 rokoch

Uznávaný maliar zomrel vo veku 28 rokov.

Stratenú maľbu Egona Schieleho našli po viac ako 90 rokoch
Leopold Czihaczek za klavírom (1907).

Maľbu od rakúskeho expresionistu Egona Schieleho, ktorá zobrazuje umelcovho strýka a zákonného zástupcu, opäť objavili. Dielo nevedeli nájsť viac než 90 rokov. Informoval o tom vo štvrtok (5. 5.) denník The Guardian s odvolaním sa na Múzeum Leopoldových vo Viedni.

Obraz s názvom Leopold Czihaczek za klavírom (1907) sa našiel vo Viedni v súkromnej zbierke. Prvý raz ho sprístupnia pre verejnosť v spomínanom múzeu, ktoré uchováva najväčšiu a najvýznamnejšiu zbierku Schieleho výtvarných diel na svete.

Schiele (1890-1918), všeobecne uznávaný ako jedna z najvplyvnejších a najzaujímavejších osobností viedenského modernizmu, stihol ešte pred svojou smrťou vytvoriť prelomové umelecké diela. Zomrel na španielsku chrípku vo veku 28 rokov.

Rudolf Leopold, zakladateľ Múzea Leopoldových (Leopold Museum), bol jedným z najväčších mecenášov Schieleho prác a má veľkú zásluhu na jeho celosvetovej sláve.

Predmetný obraz namaľoval Schiele pred svojimi 17. narodeninami. Vyznačuje sa impresionistickým štýlom a tlmenými farbami, čo bolo charakteristické pre jeho ranú tvorbu.

Czihaczek sa stal Schieleho zákonným zástupcom po smrti jeho otca, keď mal umelec 15 rokov. Na obraze ho zobrazil ako buržoáznu postavu a kultúrneho človeka, čo je ódou na úlohu, ktorú zohrával v jeho živote, hodnotí The Guardian.

„Leopold Czihaczek za klavírom je majstrovským dielom Schieleho včasnej tvorby. Súčasní majitelia súhlasili s tým, že obraz poskytnú Múzeu Leopoldových ako trvalú výpožičku,“ uviedol riaditeľ múzea Hans-Peter Wipplinger.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet