Na hlavný obsah

Trináste dôchodky sa budú vyplácať už v júli, rozhodli poslanci

Má to pomôcť dôchodcom zvládnuť zvýšenie cien.

Trináste dôchodky sa budú vyplácať už v júli, rozhodli poslanci
(Ilustračné foto) Foto: RTVS

Dôchodcom bude vyplatený 13. dôchodok v celej výške skôr, a to už v júli tohto roka. Cieľom je pomôcť s aktuálnymi zvýšenými finančnými nákladmi spôsobenými rastom cien.

Počíta s tým novela zákona o 13. dôchodku z dielne koaličných poslancov Jozefa Lukáča a Miloša Svrčeka (obaja Sme rodina), ktorú v stredu (4. 5.) schválilo plénum Národnej rady (NR) SR.

Zo 127 prítomných poslancov za túto novelu hlasovalo 96, 30 zákonodarcov sa zdržalo.

Pôvodne chceli vyplácať v polovičnej výške

Poslanci v dôvodovej správe poukázali na to, že súčasne účinný valorizačný mechanizmus pre dôchodkové dávky zohľadňuje rast spotrebiteľských cien za domácnosti dôchodcov za prvý polrok predchádzajúceho roka. V roku 2022 boli pritom prostredníctvom tohto mechanizmu zvýšené dôchodkové dávky o 1,3 percenta.

Podotkli však, že vývoj spotrebiteľských cien zaznamenal výrazný medziročný nárast najmä v druhom polroku 2021 (v priemere 4,6 percenta). V januári 2022 inflácia za domácnosti dôchodcov dosiahla medziročnú hodnotu 9,1 percenta.

„Zvýšenie dôchodkových dávok v januári 2022 teda výrazne zaostáva za inflačným vývojom v druhom polroku 2021 a v januári 2022, čím klesá schopnosť dôchodcov zaplatiť svoje výdavky za tovary a služby,“ upozornili predkladatelia.

Pôvodne poslanci navrhovali vyplatiť v júli tohto roka dôchodcom sumu 13. dôchodku v zásade v jeho polovičnej výške. Ministerstvo práce však odporučilo vyplatiť 13. dôchodok v júli nie v polovičnej, ale v celej výške. Nárok na 13. dôchodok v novembri 2022 už následne nevznikne.

Výška 13. dôchodku zostane nezmenená. Maximálna suma je 300 eur pre dôchodcov s najnižšími príjmami a spodnú hranicu výplaty 13. dôchodku vyrátanú podľa vzorca v závislosti od príjmu zákon stanovuje na 50 eur. Novela zákona má byť účinná od 1. júna tohto roka.

Pomoc môže prísť aj v zime

„Keď uvidíme začiatkom jesene, že sa ceny energií neznižujú a rovnako tak inflácia, tak sme pripravení na ministerstve práce pripraviť pomoc pre najzraniteľnejších dôchodcov,“ povedal po stredajšom rokovaní vlády minister práce Milan Krajniak (Sme rodina). Situáciu rezort práce bude vyhodnocovať v auguste.

Šéf rezortu práce však nevidí reálne schválenie 14. dôchodkov v tomto roku. „Každý segment potrebuje peniaze a sanáciu,“ priblížil Krajniak.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko