Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Brusel vystavil Česku pokutu vyše 3 milióny eur za Babišov konflikt záujmov

Expremiér ČR tento konflikt odmieta.

Brusel vystavil Česku pokutu vyše 3 milióny eur za Babišov konflikt záujmov
Na snímke bývalý český premiér Andrej Babiš. Foto: TASR/AP

Európska komisia minulý piatok (10. 6.) v tichosti zverejnila dokument, v ktorom vystavila Česku „pokutu“ presahujúcu 85 miliónov korún za chyby v poľnohospodárskych dotáciách. Informoval o tom v pondelok (13. 6.) Český rozhlas.

Pokuta obsahuje aj sankciu za konflikt záujmov bývalého premiéra Andreja Babiša, potvrdila vedúca tlačového oddelenia českého Štátneho poľnohospodárskeho intervenčného fondu Luďka Raimondová.

„U konkrétneho projektu, ktorý sa týka konfliktu záujmov, ide o 1,1 milióna korún,“ uviedla hovorkyňa. Celková pokuta je podľa nej vo výške zhruba 3,3 milióna eur, čo je viac ako 85 miliónov českých korún.

Pokuta je výsledkom auditu ku konfliktu záujmov Babiša, ktorý sa v ČR uskutočnil na začiatku roka 2019. Záverečná správa k auditu dorazila k českým úradom už na konci marca tohto roku, jej český preklad potom dostali úradníci v pondelok 4. apríla.

Úrady ale jej závery nezverejnili s tým, že čakajú práve na prípadné vystavenie pokuty.

Na základe výsledkov auditu už poľnohospodársky fond predtým pozastavil projekty dcérskych spoločností koncernu Agrofert za zhruba pol miliardy korún. Príspevok z EK mal byť zhruba 200 miliónov korún, zvyšok mal ísť z českých peňazí.

Babiš od začiatku tento konflikt záujmov odmieta, a rovnako tak aj koncern Agrofert, ktorý pre zákon o strete záujmov vložil finančné prostriedky do trustových fondov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet