Vstupný priestor do Harmaneckej jaskyne, nazývaný Izbica, využívali pôvodne drevorubači a lesní robotníci ako úkryt v nepriaznivom počasí. Tamojším obyvateľom bol známy od nepamäti.
Po rozšírení úzkeho otvoru v jeho zadnej časti prenikol 22. júna 1932 Michal Bacúrik, vtedy 18-ročný mladík, do ďalších priestorov.
Počas svetovej vojny ako úkryt
Bacúrik sa prekopal úzkym otvorom do snehobielej siene nazvanej Dóm objaviteľa. „Keď som vstúpil po úmornom 14-dňovom prekopaní sa, miestami veľmi úzkou a niekde sa nádejne rozširujúcou chodbou so stále silnejúcim prievanom do prvej väčšej časti, zažil som niečo neuveriteľné a nepoznané. Taký pocit, ktorý som predtým, ani už nikdy potom v mojom živote nezažil,“ spomínal kamarátovi rodák z Rožňavy.
Zaujímavosťou je, že namiesto slov uznania musel objaviteľ jaskyne zaplatiť pokutu, pretože bez povolenia vkročil na pozemok mestských lesov.
Mestská rada v Banskej Bystrici jaskyňu pri obci Dolný Harmanec uzavrela v roku 1933 z dôvodu ochrany sintrovej výplne (sinter je porézna hornina vznikajúca vyzrážaním z roztokov).
Ako uvádza Správa slovenských jaskýň, počas druhej svetovej vojny slúžila ako úkryt okolitému obyvateľstvu.
Michal Bacúrik sa v rokoch 1949-1950 zúčastnil na organizovaní a zabezpečovaní prác na sprístupnení jaskyne. V roku 1950 ju prvýkrát sprístupnili verejnosti.
Významná lokalita netopierov
V rokoch 1950-1958 pracoval ako jej správca a v roku 1956 objavil jej ďalšie nové časti. Po roku 1970 sa podieľal na prieskume krasových javov aj v iných častiach harmaneckého krasu.
Jaskyňa je známa bohatým výskytom bieleho mäkkého sintra. Pozornosť pútajú mohutné stalagmity, nástenné vodopády a záclony i sintrové jazierka. Celková dĺžka jaskyne je 3 123 metrov, z toho pre verejnosť je sprístupnená prehliadková trasa s dĺžkou 1 020 metrov.
Jaskyňa patrí medzi najvýznamnejšie lokality výskytu netopierov na Slovensku. Doteraz tu zistili 11 druhov netopierov. Dominantné sú netopiere obyčajný a ostrouchý, početným druhom je aj večernica malá či netopier vodný.
Náročnejší výstup k jaskyni
Nad parkoviskom za obcou Dolný Harmanec začína náučný chodník, ktorý vedie až k vstupnému areálu jaskyne.
Výstup k jaskyni, ktorá sa nachádza v nadmorskej výške 821 metrov, je pomerne náročný. Návštevníci musia najskôr približne 40 minút šliapať po serpentínovom chodníku dlhom približne 1,5 kilometra s výškovým prevýšením asi 260 metrov.
„Nie nadarmo má jaskyňa prívlastok túra vonku aj vnútri. Menšie problémy s výstupom majú niektorí netrénovaní návštevníci, ale väčšina to bez výrazných problémov zvládne, a o to viac sa im Harmanecká jaskyňa vryje do pamäti,“ prezradil správca jaskyne Ľuboš Hraško.
Po výstupe sa návštevníkom naskytne krásny výhľad na časť Veľkej Fatry a masív Krížnej.
Jaskyňa v súčasnosti zápasí najmä s problémami v oblasti infraštruktúry. „Najväčšie ťažkosti sú s kapacitou parkoviska pod jaskyňou. Najmä v období vrcholnej turistickej sezóny, kedy nám parkovisko blokujú aj tí, ktorí nie sú návštevníkmi jaskyne,“ dodal Hraško.